test-2021-toyota-yaris-hybrid- (10)

A největším výrobcem aut na světě se stává… Toyota

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Reuters - Foto: Matěj Skalický - 1. 2. 2022


Uplynulý rok skončil a opět šlo o rok, který se v automotive nevyvíjel tak, jak jsme zvyklí. Dodávky i výroba aut byly s problémy, což se projevilo na počtu celkově dodaných aut zákazníkům. Už druhý rok po sobě jich zvládla dodat nejvíce Toyota, která opět předstihla Volkswagen.

Toyota v roce 2021 prodala celkem 10,5 milionu aut, což je meziroční nárůst o působivých 10,1 procenta (loni to bylo 9,528 milionu aut). Celkový počet aut nezahrnuje jen Toyoty, ale i modely Lexus a dceřiné značky Daihatsu (vyrábí převážně malé modely aut) a Hino Motors (výrobce užitkových vozů).

Druhý koncern Volkswagen dodal 8,9 milionu aut (loni 9,305 milionu aut), což je naopak pokles o 5 % a zároveň nejhorší výsledek za posledních 10 let, přičemž od roku 2015, kdy vystřídal Toyotu, do roku 2019 včetně koncern Volkswagen prodejům vládl. V Evropě ovšem pozici jedničky stále drží.

Přečtěte si také:  Toyota Yaris s vodíkovým spalovacím motorem se proháněla na belgické rallye. Řídil ji sám šéf Toyoty

Dodávky aut v poslední dvou letech stagnují nejen kvůli koronaviru, ale také kvůli nedostatku některých dílů, především chipů. I proto jsou celková prodejní čísla menší, než bývala. Experti odhadují, že chipová krize se automobilovým trhem potáhne ještě celý letošní rok, ale například Hyundai si to nemyslí.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek