Středočeský kraj posouvá přípravu jižního obchvatu Říčan o další krok. Radní schválili uzavření smlouvy na zpracování projektové dokumentace přeložky silnice II/107, která má propojit dálnici D1 u Všechrom se silnicí I/2. Zakázku v tendru získalo sdružení firem Pontex, 4roads a SATRA, cena za dokumentaci vychází na necelých 30 milionů korun včetně DPH. Pokud půjde vše podle současných plánů, stavba by měla začít v roce 2030.
Nová spojka má odvést dopravu z přetížených tras
Plánovaný obchvat Říčan, který se často označuje jako Tehovská spojka, má mít přibližně šest kilometrů. Začínat bude u křižovatky s dálnicí D1 na 15. kilometru u Všechrom a skončí napojením na silnici I/2 nedaleko Tehovce. Cílem je vytvořit další možnost, jak se v této části regionu pohybovat bez toho, aby doprava automaticky mířila na dnes výrazně zatíženou II/101.
„Tlak tranzitní dopravy na Říčany a okolí je velký. Částečně poleví díky již budované části Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi, je to ale jedno z několika dopravních řešení. Dalším je právě tato nová spojka. Těžit z ní nebudou jen Říčany, ale také například Světice nebo Tehov,“ říká radní pro oblast silniční dopravy Josef Pátek.
Přečtěte si také:
Most přes železnici a pět křižovatek po cestě
Trasa má být technicky poměrně pestrá. Počítá se s tím, že obchvat překlene mostem železniční koridor z Prahy do Českých Budějovic. Součástí má být i pět křižovatek, přičemž většina z nich má mít podobu okružních křižovatek. Právě tento soubor staveb má zajistit, aby nová komunikace dokázala reálně fungovat jako alternativa pro řidiče, kteří dnes projíždějí Říčany a okolními obcemi.
EIA už je hotová, projektanti dostanou konkrétní podmínky
Přeložka II/107 získala na začátku minulého roku kladné stanovisko EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí. Dokument zároveň určil řadu podmínek, se kterými teď budou muset projektanti počítat. V praxi to znamená například řešení propustnosti území nebo návaznosti na cyklostezky.
Praha se dočká odlehčení. Začíná se stavět obchvat od Běchovic do Úval
Radní Josef Pátek upozorňuje i na jednu z vlastností, která má být pro okolí podstatná: „Velkou výhodu vidím v tom, že silnice povede převážně v zářezu. To znamená, že nenaruší krajinný ráz a nebude vytvářet hluk, který by obtěžoval obyvatele.“
Zpracování konceptu projektové dokumentace má podle kraje zabrat zhruba rok, poté přijdou na řadu povolovací procesy. „Vše se snažíme směřovat k tomu, abychom tuto stavbu zahájili v roce 2030,“ doplňuje Josef Pátek.
Přečtěte si také:
V okolí se chystá i další důležitá stavba
Jižní obchvat Říčan není jediným projektem, který se na Říčansku připravuje. V plánu je také přeložka II/101 mezi Úvaly a Říčany, dlouhá zhruba dva kilometry. Tento projekt má Praha dovést do fáze pravomocného stavebního povolení, samotnou stavbu pak má realizovat Středočeský kraj.
💸 Ceny pojištění rostou!
Zajistěte si nejlevnější autopojištění, než zase zdraží.
📊 Porovnat a ušetřitZabere to jen 2 minuty • Výsledek hned







Tehovská spojka se ma napojit na již nyni zcela napěchovanou Černokosteleckou. Nápor dalších aut nemá kam plynout. Budou se tedy hromadit v nejhezčím lese, tedy pokud autům nenarostou křídla. Konec klidu Ladového kraje, zničené stoleté stromy, sportovci, děti, houbaři ani zvířata vám nepoděkují. Chceme dýchat kyslík, ne výfukové plyny.