Pátrání po odcizených vozidlech je již běžnou a každodenní činností policie. Nestává se však každý den, že by policisté pátrali po vozidle vyloženě ztraceném. Ale i o tom může být policejní práce a takové případy nejsou v předvánočním shonu vůbec ojedinělé.

Naprosto originální bylo pátrání po vozidle tovární značky Fiat Seicento, které jeho jednaosmdesátiletá majitelka „zapomněla“ někdy před čtrnácti dny. Tehdy se vydala z malé středočeské obce do Prahy k lékaři. Zabloudila však a dlouhou dobu jezdila po metropoli ve snaze se „vymotat“.

Nakonec pozdě odpoledne naprosto vyčerpaná odstavila automobil u krajnice a posadila se na zídku opodál. Zmatené a unavené seniorky se ujali náhodní kolemjdoucí, kteří jí zavolali taxi. Paní se se svým zážitkem dlouho nikomu nesvěřila. Teprve po oněch čtrnácti dnech o tom řekla své kamarádce, jejíž syn začal po vozidle pátrat. Ve snaze jej najít, najezdil po Praze mnoho kilometrů, ale informací o místě odstavení auta měl opravdu málo. Nakonec mu nezbylo nic jiného, než požádat o pomoc.

Pro policisty Integrovaného operačního střediska bylo prověření informačních systémů otázkou několika málo minut a téměř obratem vůz dohledali. Příběh měl tedy v tomto předvánočním období šťastný konec, ze kterého vyplývá nejedno ponaučení:

  • Pokud máte v rodině staršího řidiče, který se již dostal do věku, kdy mu řízení vozidla činí potíže, pokuste se ho přesvědčit, aby již za volant raději nesedal. Nemusí to vždy dopadnout šťastně.
  • Zaparkujete-li své vozidlo v období shonu, dobře si místo zapamatujte anebo si parkovací stání jednoduše zadokumentujte na svůj mobilní telefon. Vyvarujete se tak následné panice při jeho hledání.