Od minulého čtvrtka, kdy naplno začala ruská agrese na Ukrajině, stoupají ceny i pohonných hmot. Odborníci navíc očekávají další prudký nárůst cen, podle nich by se mohly na čerpacích stanicích už v tomto měsíci dostat až na 50 Kč za jeden litr.
Tuto prognózu zveřejnil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, který také připomněl, že ceny benzinu i nafty jsou nejvyšší v historii. Oněch 50 Kč za litr se může stát realitou ve chvíli, kdy Rusko omezí dodávky ropy a plynu.
„Průměrná cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic je nejvyšší v historii. Vyplývá to z dnešních dat společnosti CCS. Litr benzínu Natural 95 se podle nich včera celorepublikově prodával průměrně za 38,82 koruny. Průměrná cena tak překonala dosud rekordní cenu ze 13. září 2012, kdy se benzín prodával za 38,56 koruny za litr. Na dějinném maximu byla včera také cena nafty. Ta se vůbec poprvé prodávala průměrně za více než 38 korun za litr, konkrétně za 38,05 Kč,“ napsal Kovanda.
Jak je zvykem, nejvyšší ceny pohonných hmot jsou v Praze, kde se průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 blíží ke 40 Kč za litr. Tu by měl benzin překročit už v následujících dnech. „Důvodem dramatického zdražování pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světových trzích a také oslabení koruny. Oboje bezprostředně nastává či sílí v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Korunová cena barelu ropy Brent včera vyskočila až na takřka 2360 korun, nejvíce v historii, jak plyne z dat Bloombergu. Tato cena zohledňuje jak růst dolarové ceny barelu Brentu, jež momentálně odpovídá zhruba 100 dolarům, tak i oslabování koruny vůči dolaru,“ vysvětlil Kovanda.
A to je jen začátek. Ceny s největší pravděpodobností poletí vzhůru i nadále. Denně jde o nárůst asi 30 – 40 haléřů. „Toto již tak rychlé tempo zdražování, v případě benzínu nejrychlejší od roku 2010, však může ještě akcelerovat. A to zejména v tom případě, že Rusko v rámci odvety za víkendové sankce Západu omezí své dodávky plynu či ropy do Evropy,“ napsal Lukáš Kovanda.
„A je tak třeba počítat s růstem cen pohonných hmot znatelně nad úroveň 40 korun za litr, potenciálně až do pásma 45 až 50 korun za litr, a to ještě v měsíci březnu, pokud situace kolem ruských dodávek eskaluje,“ dodává Kovanda.
to bude pěknej masakr ??