tankovani-cerpaci-stanice-palivo-skoda-octavia-fl

Ruská invaze na Ukrajinu zdražuje paliva i v České republice. Možná budeme tankovat nejdráže v historii

Autor: Pavel Srp - Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 28. 2. 2022


Válečný konflikt, který v minulém týdnu rozpoutalo Rusko na Ukrajině, bude mít velké následky. Nejen pro Ukrajinu a Rusko, ale i pro zbytek Evropy. Už teď se to projevuje například na ceně paliv, které v ČR v uplynulých dnech zdražily v průměru o 80 haléřů na litr.

Podle ČTK, která se odvolává na statistiky společnosti CCS, stoupla cena nejprodávanějšího Naturalu 95 od čtvrtka, kdy začala válka, o 82 haléřů na litr. Průměrně se teď litr tohoto benzinu v České republice prodává za 38,30 Kč. Nejde zatím o historické maximum, dražší benzin jsme tankovali ještě v září 2012, ale to se už brzy může změnit. Cena motorové nafty stoupá také. Od čtvrtka vzrostla o 1,06 Kč na průměrných 37,51 Kč.

Přečtěte si také:  Čerpací stanice musí nově uvádět porovnání nákladů u motorů na benzín, naftu, plyn i elektřinu

ČTK podle komentáře hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy odhaduje, že průměrná cena 40 Kč na 1 litr benzinu bude překonána už v příštím týdnu. Budeme tak tankovat nejdráže v historii.

Aktuální ruská agrese na Ukrajině výrazně zamává s Green dealem. Spalovací motory zůstanou asi i po roce 2035

Cena paliva roste kvůli zdražování ropy na světových trzích v kombinaci s oslabováním koruny, což je následek ruské invaze na Ukrajině. Kovanda pro ČTK řekl, že korunová cena barelu ropy Brent v týdnu vzrostla na téměř 2400 Kč. Dodal také, že cena ropy nestoupá kvůli omezení ruských dodávek, ale kvůli obavě, že její dodávky ochromí sankce, samotný válečný útok, případně kombinace obojího.

Přečtěte si také:  V Česku vzrostl prodej elektromobilů o dvě třetiny. V EU je každé desáté prodané auto na elektřinu

Výpadku dodávek se ale prý čeští řidiči zatím nemusejí bát. Bude však záležet na tom, jak se bude válečný konflikt dále vyvíjet.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek