400koňová široká Škoda Octavia RS vyrazila na Nurburgring – foto + video

Autor: Pavel Srp -   26. 3. 2017


Škoda Octavia první generace byla, stále je a ještě dlouho bude jedním z nejoblíbenějších aut v Česku. Jenže spoustu příznivců má i za hranicemi, třeba v Německu, což ostatně dokazuje přiložené video.

Přečtěte si také:  Škoda ukázala sochy, na kterých představuje šest nových modelů. Uvede je mezi lety 2024 až 2026

V tom si totiž můžeme prohlédnout jednu docela speciální Škodu Octavia první generace. Tu v základu poháněl čtyřválcový motor s přeplňováním turbodmychadlem. Z objemu 1,8 litru dostal výkon 180 koní a točivý moment 235 Nm. V té době to byly docela slušné hodnoty, které umožnily zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy a maximální rychlost 235 km/h. To jsou sice hodnoty dnes už poměrně běžné, ale před 16 lety, kdy byla Škoda Octavia RS první generace uvedena na trh, šlo o jedno z těch rychlejších běžných aut.

Škoda Octavia RS z přiloženého videa je ale z jiného těsta. Ačkoliv původní motor 1,8T 20V pod kapotou zůstal, v jeho útrobách toho mnoho původního nezůstalo. Původní sériové vnitřnosti musely uvolnit místo mnohem lepším komponentům včetně turbodmychadla Garret GTX 28, které s finálním naladěním řídící jednotky dávají výkon 400 koní a točivý moment 510 Nm. Přenos na silnici má na starosti pětistupňová manuální převodovka přes přední nápravu se samosvorným diferenciálem.

Neskončilo se ale pouze u úprav motoru, změn se dočkal i zbytek auta. Karoserie byla důkladně rozšířena, blatníky jsou širší o 10 cm na každé straně. V nich se ukrývají nová 18″ kola s šíří 10″ obouvající semi-slicky Toyo s šíří 255 mm. Upraven byl ale také samozřejmě podvozek i brzdy, které jsou na přední nápravě přímo z Porsche 911.

A nezapomnělo se ani na interiér. Zbytečná hmotnost musela pryč, a tak v autě nenajdete například střešní okno, klimatizaci, infotainment a podobně. Interiér je nyní mnohem „vzdušnější“. Kvůli bezpečnosti naopak přibyl bezpečnostní rám a skořepinové sedačky s novými vícebodovými bezpečnostními pásy. Tato upravená Octavia RS váží přesto jen 1150 kg.

Přečtěte si také:  Závodní sezóna 2023 na Autodromu Most bude hodně bohatá

Úpravu má na svědomí německá společnost Nasy Performance, která se s autem rozhodně nebojí jezdit. A to nejen po silnici, ale zejména na nejznámějším německém okruhu Nurburgring. Za volantem přitom sedí majitel firmy.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *