Uzavření povinného ručení je zákonnou povinností každého majitele motorového vozidla. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinné ručení má v souladu s ustanovením zákona č. 168/1999 Sb. povinnost uzavřít každý vlastník nebo spoluvlastník vozidla, fyzická nebo právnická osoba s trvalým pobytem na území ČR, který toto bude provozovat na veřejných komunikacích.

Povinné ručení pokrývá všechny škody způsobené provozem motorového vozidla druhé osobě do výše sjednaného limitu. Ač se to nezdá, cena povinného ručení neustále klesá. Podle údajů České asociace pojišťoven došlo při 2,4% nárůstu pojistných smluv k poklesu předepsaného pojistného téměř o 1,5 miliardy Kč. To svědčí o přetrvávajícím enormním tlaku na nízkou cenu v konkurenčním boji o zákazníka. „Situace, kdy za posledních šest let došlo ke snížení průměrné ceny povinného ručení zhruba o 15 %, je dlouhodobě neudržitelná,“ komentuje aktuální stav Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP. „Obávám se, že rostoucí průměrné náklady na škody, zejména škody na zdraví v kontextu s dramatickým snižováním ceny pojistného, mohou vyřadit na trhu některé pojišťovny ze hry“ dodává.

To je hlavním důvodem lákavých nabídek a akčních slev včetně mnoha doprovodných akcí pojišťoven, které povinné ručení nabízejí. Je potřeba si v této souvislosti uvědomit, že dobré povinné ručení není jen bezkonkurenčně nejnižší cena. Dobré povinné ručení jsou také související a navazující služby včetně likvidace pojistných událostí. Proto je doporučeno zodpovědně brát v úvahu všechny aspekty, slevy a akce nevyjímaje. Ba naopak. Ale s rozvahou a nadhledem. Některé slevy nejsou ve skutečnosti slevy, některé nabízené výhody nejsou výhodami nebo jsou pro vaše potřeby zcela „mimo realitu“.

 

Sežeňte si informace. Hledejte, „googlujte“, ptejte se, komunikujte s lidmi, kteří tomu rozumí. Každá z pojišťoven má svoji obchodní strategii a cílí na určitou skupinu zákazníků. Pokud jste součástí této množiny „chtěných“, pak je pro vás jejich povinné ručení to pravé. Vždy v předjaří a jarních měsícíh přicházejí pojišťovny s novými zaručeně nejlepšími podmínkami.

Jen namátkou se zkusíme dotknout některých zajímavostí v nabídkách pojišťoven. Předem se omlouváme všem pojišťovnám, že nepostihneme všechny jejich aktuální výhody a zajímavé nabídky. V dalším upozorníme namátkově na možná zajímavé, možná atraktivní, možná z vašeho pohledu nevyužitelné momenty nabídek části vybraných pojišťoven.

Pramáti našich pojišťoven Česká pojišťovna, a.s. nabízí tzv. rodinný bonus. Jednoduše o kousek posunutá myšlenka běžného využívání bonusu osob blízkých. Svůj bonus vám v rámci „uzavřené skupiny uvnitř České pojišťovny“ může darovat jakýkoliv člen „širší rodiny“.

Allianz pojišťovna, a.s. nabízí, že vám vyplatí až 500 000 Kč na pořízení nového vozidla a dále Vám po dobu 10 let bude vyplácet roční rentu až 30 000 Kč v případě, že jste jako řidič způsobili nehodu a při ní jste se vážně zranili.

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s.VIG přišla s možností vybrat si při sjednání pojištění  svůj autosalon, který se přiřazením na pojistnou smlouvu  stává vaším domovským, navíc se zajímavými slevami.

Generali pojišťovna, a.s. zvolila trochu odlišný přístup ke konstrukci bonusů a rozhodla se zvýhodňovat dobré řidiče, což říkají všichni. Tady byste to měli zkusit pokud jste starší 25 let, máte povinné ručení minimálně 3 roky a nikdy jste nezpůsobili škodu.

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG byla první, která začala nabízet jako součást povinného ručení pojištění proti živlům.

UNIQA pojišťovna, a.s. má docela složitě (ale účinně) stanovený systém slev, umožňuje pískování oken za výhodných cenových podmínek a nejnověji slibuje k některým POV dálniční známku zdarma.

Neukvapujte se a pátrejte! Trocha aktivity se určitě vyplatí. Třeba najdete ještě daleko zajímavější věci a možná i u jiných pojišťoven. Přejeme mnoho šťastných, povinným ručením zbytečně neprodražených, kilometrů.

Pokud máte své povinné ručení již uzavřené a chtěli byste ho změnit, přečtete si náš článek: Jak na změnu pojišťovny u povinného ručení.

Pro další  informace a nebo sjednání nového povinného ručení nebo jakéhokoliv jiného pojištění navštivte internetové stránky pojišťovacího makléře FINKAP s.r.o., který vám s dalšími případnými dotazy velmi rád pomůže a poradí.

-PR-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.