Pojistných podvodů je rekordní množství. Podvodníkům přitom hrozí i deset let za mřížemi

Autor: Anina Russová - Zdroj: Generali Česká pojišťovna, Kooperativa, ČPP - Foto: Policie ČR - 27. 3. 2024


Vše kolem nás neustále zdražuje, a proto si někteří snaží přilepšit pokusem o podvod na pojišťovně. Ať už je to nadhodnocení škody nebo uvedení nepravdivých informací, v každém případě jde o trestný čin a podvodníkům za něj hrozí až deset let za mřížemi. Některé pojišťovny evidují nejvíce podvodů v Praze, jiné v Ústeckém kraji.

Pokusy bývají marné

Jak popisuje pojišťovna Kooperativa, podstata pokusů o podvod bývá vždy takřka stejná. Klienti buď lžou o tom, co se stalo a jak vysoká je škoda nebo se snaží uplatnit škodu vzniklou před datem sjednání pojištění. „Ostatně nepravdivé údaje uvedl například i poškozený, jehož vozidlo naboural náš klient. Poškozený vozidlo užíval jako taxi a za dobu, kdy ho měl v opravě, nám vyčíslil škodu na ušlém zisku ve výši téměř půl milionu korun. Vozidlo nemělo taxametr, a tak nám výši škody dokládal příjmovými doklady a doklady za nákup pohonných hmot. Podle doložených dokladů měl najezdit za tři měsíce 75 000 km. Případ jsme prošetřili a zjistili jsme, že tento údaj nadhodnotil o 40 000 km, čímž se chtěl obohatit o několik set tisíc korun,“ popisuje jeden konkrétní podvod Dita Němečková z Kooperativy. A dodala, že nejvíce případů Kooperativa řešila v oblasti pojištění vozidel, kdy uchránila 56 milionů Kč.

I Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) řešila nejvíce pokusů o podvod v souvislosti s pojištěním aut. V roce 2023 šlo o 80 % všech pokusů. Nejčastěji šlo o hrané a smyšlené dopravní nehody vozidel nebo záměrné nadhodnocování škody. „Pachatelé pojistných podvodů si často neuvědomují, že se svým jednáním vystavují riziku trestního stíhání. Pojistný podvod je trestný čin, za který může být pachatel odsouzen k trestu odnětí svobody až ve výši deseti let,“ upozornila ČPP.

A dodala: „V jednom z řešených případů specialisté z oddělení vyšetřování odhalili fingované poškození osobního vozidla, ke kterému mělo dojít při dopravní nehodě. Řidič uplatňoval vyplacení pojistného plnění ve výši 120 tisíc korun. Rozsah poškození vozidla však neodpovídal uváděnému nehodovému ději a pochybnosti specialistů se potvrdily i při zkoumání místa nehody. Závěry šetření pojišťovny v tomto případě potvrdil i nezávislý znalecký posudek.“

Hodně práce měli detektivové a analytici v roce 2023 také u pojišťovny Generali Česká. Výrazně rezonovaly například škody vyplácené z havarijního pojištění, kdy detektivové uchránili 23,8 milionů korun. Jen na odcizení vozidel přitom připadá 6 milionů.  

Praha, ale u Ústí

Pokud zůstaneme u Generali České pojišťovny, tak ta v roce 2023 zaznamenala ve 14 krajích nárůst pokusů o podvody. Meziročně to bylo v Ústeckém kraji dokonce o 270 % více, v Jihočeském o 49 %. Naopak v Praze jde o pokles o 28 %, ve Středočeském kraji o 27 %.

ČPP ale naopak bojuje s hlavním městem. „Nejvíce podezření na podvod jsme řešili v Praze, kde jsme evidovali 22 % ze všech případů. Za Prahou následuje Středočeský a Moravskoslezský kraj, kde se koncentrovalo 13 %, resp. 10 % případů. Naopak nejméně podezření na podvodné jednání jsme řešili v Olomouckém a Karlovarském kraji,“ upřesnila Dita Němečková, vedoucí Odboru vyšetřování a prevence.

Pro Kooperativu byl v roce 2023 nejproblémovějším regionem Plzeňský kraj, kde pojišťovna odhalila 30 pojistných podvodů za více než 40 milionů Kč. Nejméně podvodů pak její vyšetřovatelé odhalili v Karlovarském kraji a v kraji Vysočina.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru