Nový Ford Transit Custom získal od nezávislé hodnotící organizace Euro NCAP pět hvězdiček za svoje bezpečnostní vlastnosti. Je to vůbec poprvé, kdy automobil této kategorie dosáhl na nejvyšší hodnocení. Výsledek zkoušek platí rovněž pro nové Tourneo Custom, což je velkoprostorová osobní varianta nového Transitu, která zajistí přepravu až 9 osob včetně řidiče.

Držitel titulu „Mezinárodní dodávka roku 2013“ obdržel od komisařů Euro NCAP 77 % možného bodového maxima. Ve všech dílčích hodnoceních – 90 % za ochranu dětí, 84 % za ochranu dospělých, 71 % za bezpečnostní výbavu – dosáhl nejvyššího skóre ve své kategorii.

Zároveň došlo poprvé v historii k tomu, že cenu Euro NCAP Advanced, udělovanou za mimořádný přínos k bezpečnosti automobilů, získala technologie nabízená jako výbava pro užitkové vozy. Ford obdržel již sedm těchto ocenění, nejnověji za systém upozornění na neúmyslné vyjetí z jízdního pruhu a systém SYNC s funkcí automatického tísňového volání.

 

„Transit Custom určuje nové standardy bezpečnosti v tomto segmentu,“ řekla Barb Samardzich, viceprezidentka Ford of Europe pro vývoj produktů. „Spojením tuhé karoserie z vysokopevnostní oceli s přídí šetrnou k chodcům a nejvyspělejšími bezpečnostními technologiemi jsme vytvořili užitkový vůz poskytující nejlepší možnou ochranu – což ocení jak fleetoví zákazníci, tak majitelé, kteří svůj Transit řídí sami.“

Nový Transit Custom je užitkový automobil s nosností okolo jedné tuny, zkonstruovaný tak, aby při všech myslitelných scénářích dopravních nehod maximálně chránil posádku i chodce. Jeho karoserie je z více než 40 % tvořena různými druhy vysokopevnostní oceli. Během vývoje prodělal Transit Custom přes 4500 simulovaných a 30 skutečných bariérových zkoušek.

Konstrukce přední části vozu snižuje riziko zranění chodce. A jako vůbec první představitel řady Transit nabízí nový Transit Custom zdokonalený zádržný systém obsahující mimo jiné stropní airbagy vpředu.

„Tak dobrou ochranou cestujících i chodců Ford Transit Custom bezpochyby nastavuje vysoký standard,“ řekl Michiel van Ratingen, generální sekretář Euro NCAP. „Testování automobilů této kategorie představuje pro Euro NCAP nový směr a je potěšující, že zákazníci toužící pořídit si ‚pětihvězdičkový‘ vůz této velikosti tak nyní mohou učinit.“

Systém upozornění na neúmyslné vyjetí z jízdního pruhu rozvibruje volant a zobrazí upozornění na palubní desce, pokud se Transit Custom začne bez zjevného záměru řidiče vychylovat z jízdního pruhu.

SYNC s automatickým tísňovým voláním pomůže v případě dopravní nehody posádce Transitu Custom navázat spojení s operátorem linky tísňového volání. Systém ovládá 26 jazyků, kterými se hovoří ve 40 zemích Evropy. Na základě informací z palubní GPS jednotky, map a mobilní sítě stanoví přesnou polohu vozu a zavolá na tísňovou linku prostřednictvím mobilního telefonu některého z cestujících připojeného přes Bluetooth. Tato důmyslná technologie je k dispozici rovněž pro novou Fiestu, B-MAX, C-MAX, Focus a Kugu.

„Oceněním Euro NCAP Advanced odměňujeme bezpečnostní inovace nejvyšší úrovně a Ford je první výrobce, který tuto cenu získal pro automobil testovaný podle protokolu pro těžká vozidla,“ řekl Andre Seeck, prezident Euro NCAP. „Majitelé Transitu Custom budou nyní moci těžit z výhod asistenčních a bezpečnostních technologií, jež byly dosud dostupné výhradně v osobních automobilech.“

Tourneo Custom

Výsledky modelu Transit Custom se vztahují rovněž na verzi Tourneo Custom, která je určena pro komfortní přepravu osob.

Tourneo Custom přináší do segmentu velkých MPV odvozených z užitkových vozů pro přepravu osob styl a vyspělost osobních automobilů. Vyrábí se v osmimístném i devítimístném provedení, přičemž zákazníci mohou volit ze dvou délek rozvoru náprav. Všem variantám je společná vynikající funkčnost a trvanlivost, stejně jako nízké provozní náklady.

Zadní sedadla s novou konstrukcí lze sklopit, popřípadě je zcela vyjmout, a vytvořit tak několik různých konfigurací podle aktuální přepravní potřeby. Cestující se mohou těšit na prostornou a útulně působící kabinu s hodnotným provedením vnitřních výplní.

Ford Transit Custom i Tourneo Custom se již prodávají i v České republice.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.