Známá holandská módní návrhářka se podílela na tvorbě jedinečného Rolls-Royce Phantom. Tvorba trvala čtyři roky

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Rolls-Royce - 9. 3. 2023


Rolls-Royce se rozhodně nebojí speciálních úprav a limitovaných edicí svých modelů. Neexistuje nic, co by pro své zákazníky prostřednictvím divize Bespoke nebyl schopen splnit. K nedávno představenému projektu, jehož výsledkem je Rolls-Royce Phantom Syntopia, přizval známou módní návrhářku Iris van Herpen.

Iris van Herpen je velkou ikonou v rámci vysoké krejčoviny, tedy Haute Couture. Je dokonce členkou pařížského Chambre Syndicale de la Haute Couture, tedy spolku nejlepších návrhářů věnujících se té nejdražší módě. Iris se velmi speciálním Phantomu věnovala čtyři roky, tedy přes 700 hodin práce. A výsledek rozhodně stojí za to.

Samozřejmě jde o jedinečný vůz, který v dalších verzích nevznikne. Inspirován je kolekcí oblečení z roku 2018, která měla označení Syntopia a pracovala s biomimikry. A tento koncept se návrhářka pokusila přenést do automobilového světa. Nejvíce záleželo na interiéru. Například čalounění stropu je vyrobeno z jednoho kusu té nejdražší kůže se speciálními symetrickými prostřihy. Vše je samozřejmě děláno ručně. Své k vyhotovení interiéru řekl i Rolls-Royce, který se tak vrátil do minulosti, kdy byla přední sedadla pro řidiče čalouněna pevnou kůží a zadní, určena pro posádku, jemnějšími a pohodlnějšími materiály. Přední sedadla jsou tak čalouněna lesklou kůží. Zadní jemnou tkaninou ze směsi hedvábí, přičemž design byl inspirován odrazem světel na noční vodní hladině.

Rolls-Royce se také podílel na vytvoření speciální vůně pro tento vůz. Ta obsahuje prvky kosatce, cedrového dřeva, kůže, růže, citronu a specifické vůně růží z Patagonie. Vůně je po interiéru šířena patentovaným mechanismem v opěrce hlavy, který zajišťuje, že nikdy nevoní moc nebo málo.

Majitel tohoto vozu, který je pro automobilku už znám, ale jeho jméno zůstane zatím utajené, dostane navíc na míru šité šaty přímo od návrhářky. Ty jsou ušité tak, aby odpovídaly designu vozu a k jejich tvorbě byly použity totožné materiály, jako na interiér Phantomu. Ten bude dotyčnému dodán v květnu, nicméně následné šití šatů zabere dalšího půl roku.

„Pro tuto speciální spolupráci jsem se nechala inspirovat konceptem pohybující se vody a přeměnila jsem tak pocit bytí a pohybu na zážitek. Síla Phantomu je promítnuta do trojrozměrných vln v interiéru. V exteriéru je téma vody nejlépe vidět na kapotě, kde je kombinován duhový odstín černé, sialové, modré a zlaté. Záleží na úhlu pohledu. Vytvoření tohoto laku zabralo specialistům Rolls-Royce 3000 hodin plných testování a zkoušení. Součástí toho byl také vývoj nové techniky nanášení bezbarvého laku na černou barvu, aby bylo výsledkem přeskupení jednotlivých pigmentů a vznik toho jedinečného motivu,“ vysvětlila Iris van Herpen.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru