kradez_katalyzatoru-policie-dopadeni_pachatele- (2)

Práci zlodějů má většina z nás spojenou s temnou nocí, kdy na ně není vidět a na svou „práci“ mají klid. Realita je ale úplně jiná. Zlodějům dnešní doby je úplně jedno, jestli je den nebo noc a jestli je někdo vidí nebo ne. Většinou jim totiž stačí pár sekund a z místa krádeže mizí pryč. Důkazem jsou záběry party zlodějů, která si vyhlédla katalyzátor auta zaparkovaného u rodinného domu.

K velmi rychlé krádeži došlo ve Spanaway ve Washingtonu. Záběry vpravdě rychlých zlodějů pořídila kamera u domu a zveřejnil je tamní šerif. Na videu je vidět, jak k autům zaparkovaným před rodinným domem ve zjevně standardně klidné čtvrti přijede bílé auto a z něj okamžitě vystupují dva muži. Nijak se nezdržují, přesně ví, co chtějí a jsou na to dobře připraveni. Jeden okamžitě míří pod auto, druhý je s patřičným nářadím v závěsu za ním.

Vše se odehrálo kolem šesté hodiny ranní, tedy v době, kdy už řada lidí vstává a venku je světlo. To ovšem drzé dvojici moc nevadilo. Ani to, že odstraňování katalyzátoru dělá pořádný hluk. Ostatně, nejspíš věděli, že se v místě krádeže moc nezdrží, vždyť jim zabrala jen asi 20 sekund! Policie po dvojici v současné době pátrá a upozorňuje všechny majitele aut, aby si na ně dávali větší pozor a pokud to jde, zavírali je do garáží.

Katalyzátory se kradou i v Česku

Krádeže katalyzátorů se totiž v Americe velmi rozmohly, přičemž podle některých diskutujících na twitteru za to může fakt, že dílů, jako jsou katalyzátory, je zoufalý nedostatek. A to nejen ve výrobě nových aut, ale i v rámci nabídky náhradních dílů. Katalyzátor je navíc plný drahých kovů a tak je jeho cena opravdu vysoká. A to i v Česku. Právě i u nás se katalyzátory také kradou, ačkoliv většinou ne úplně za bílého dne. Jen v dubnu letošního roku řešila pražská policie dva totožné případy. Jednou si katalyzátor zloději vzali ze Škody Felicia a podruhé u octavie.

Přečtěte si také:  I takhle se kradou katalyzátory. Zloděj svědka ohrožoval letlampou

Obdobný případ řešila i policie z Brna v březnu. Tam se musela potýkat dokonce s organizovanou skupinou. Krajský tiskový mluvčí Pavel Šváb k tomu řekl: „Trojice zlodějů měla předem rozdělené role. Jeden řídil a hlídal, druhý heverem přizvedl auto a třetí akumulátorovou úhlovou bruskou odřezal katalyzátor. Ten pak povedená trojice prodala. Za jeden kus utržili 1500 korun.“