kontrola-policie (1)

Zjistit stav bodového konta mohou řidiči z domova nebo na poště. Online je to zdarma

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo vnitra - Foto: Policie ČR - 2. 7. 2022


Čas od času by si měl každý řidič raději zkontrolovat, jak je na tom se svým bodovým kontem. Vyhne se tak nepříjemnému překvapení v podobě nenadálého vybodování. Třeba kvůli opakovanému přestupku. Jednou z možností, jak zjistit stav bodového konta, je vyrazit na poštu a zažádat si o výpis karty řidiče. To je ale zdlouhavé a hlavně placené. Řidiči si počet bodů mohou prověřit pohodlně i z domova.

Pošta vyjde na pár korun

Pokud přeci jen toužíte navštívit některou z pošt, která navíc musí mít pobočku Czech Point, musíte se kromě fronty připravit také na zaplacení poplatku. Ten se pohybuje kolem 70 Kč za první stranu výpisu karty řidiče. A dalších 40 Kč většinou stojí každá další. Ovšem pozor, ceny se na jednotlivých poštách mohou lišit.

Přečtěte si také:  Červencová akce zaměřená na dálniční známky se celníkům vyplatila. Na pokutách vybrali více než 1,5 milionu

Online z domova

Kdo nechce platit a čekat fronty, může využít Portál občana. K tomu je ale potřeba buď datová schránka, nová občanka s elektronickým čipem a její čtečka nebo bankovní e-identita. Nejjednodušší je přihlášení přes datovou schránku, která zároveň slouží jako ověření žadatele.

Opilí řidiči jsou postrachem silnic. V rámci nového bodového systému si na ně chce ministr dopravy posvítit

Mimochodem, právě na Portálu občana jsou k dispozici také výpisy případných přestupků. Ale také informace o končící platnosti řidičského průkazu, skupiny řidičského oprávnění nebo číslo průkazu profesní způsobilostí řidiče s vyznačenou způsobilostí a datum platnosti způsobilosti.

Přečtěte si také:  Za půjčené auto odpovídá řidič. Ne všechny pokuty jdou ale za ním

Ještě pro úplnost dodáme, že takzvané čisté bodové konto znamená nula trestných bodů. Ty se totiž po obdržení přičítají, a ne odečítají od 12, jak si řada řidičů někdy myslí. Body nerozdává přímo policie, ale správní úřad. I ten můžete požádat o sdělení stavu svého konta, ale musí se tak stát písemně. Úřad pak má 30 dnů na to, aby zareagoval.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Zjistit stav bodového konta mohou řidiči z domova nebo na poště. Online je to zdarma”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *