Opilí řidiči jsou postrachem silnic. V rámci nového bodového systému si na ně chce ministr dopravy posvítit

Od Radim Plachý | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Policie ČR - 9. 6. 2022 0

O alkoholu se říká, že je metlou lidstva. Z pohledu policistů či specialistů na bezpečnost v dopravě je hlavně metlou řidičů. Ačkoliv jsou pokuty a tresty za alkohol poměrně vysoké, některé řidiče to od jízdy pod jeho vlivem neodradí. To se ale nelíbí současnému ministrovi dopravy Martinu Kupkovi. Ten má v plánu změny v bodovém systému a součástí těchto změn bude i zpřísnění trestů za jízdu pod vlivem alkoholu.

Více peněz si budou muset připravit ti, kteří nadýchají do 0,3 promile. V tuto chvíli jde o přestupek, který není ohodnocen body, ale jen pokutou v rozmezí 2500 Kč až 20 000 Kč. Dle plánů ministra dopravy by tato částka měla být zvýšena na 7000 Kč až 25 000 Kč. Nicméně jinak by stále mělo jít o nebodovaný přestupek. Ten se v trestný čin mění až s nadýcháním jedné promile a více, kdy už úřad či soud přidá sedm trestných bodů, pokutu až 50 000 Kč a až roční zákaz řízení. V v některých případech i pobyt za mřížemi.

Přečtěte si také:  Víme, kdy by měl začít platit nový bodový systém. Ještě nějakou dobu si na něj musíme počkat

Novinkou by mělo být také zabavení řidičáku na dálku. V současné době totiž může řidič policistům říct, že jej nemá u sebe a fakticky tak může řídit do doby, dokud jej následně fyzicky neodevzdá na úřadě. Tuhle fintu chce ale ministr dopravy zrušit tím, že legislativně povolí blokaci řidičáku na dálku.

Do třetice chce řidičům pití alkoholu před jízdou rozmluvit i hrozbou vysoké sankce za odmítnutí dechové zkoušky. To je přestupek, který je v současné době ohodnocen pokutou v rozmezí 25 000 Kč a 50 000 Kč. Nově by ale měla být horní hranice posunuta až na 75 000 Kč.

Přečtěte si také:  Jízda se zakrytou registrační značkou sice není bodovaným přestupkem, ale snadno může stát řidičák

Pokud tyto plány projdou, měly by být do praxe zavedeny spolu s novým bodovým systémem, tedy nejspíš v roce 2024.