Velký nedostatek respirátorů i ochotných rukou – to je nyní ve zkratce jeden z hlavních problémů dětských domovů v Česku. Vyřešit se ho rozhodl Tomáš Slavata se svým týmem dobrovolníků a pomoci mu v tom mohou i subaristé.

Triatlonista a držitel ocenění Local Hero Tomáš Slavata je zvyklý bojovat s únavou i časem – a to se mu teď náramně hodí. Vlastními silami totiž zásobuje respirátory více než stovku dětských domovů, které se ocitly v nelehké situaci. Ochranné pomůcky se svými přáteli sám nakupuje a následně rozváží po celé republice. Pro představu, za jediný den dokázal šestičlenný tým do 66 domovů rozvést 9750 respirátorů FFP2, 18 900 třívrstvých roušek a 6500 dětských roušek. Udržet takové nasazení ale stojí energii i peníze.

Přečtěte si také:  Nové Subaru Outback se představuje. V České republice bude v květnu

V době největšího náporu mu Subaru poskytlo vůz na rozvážení, další logistické a finanční výzvy ale v následujících týdnech a měsících ještě přijdou. Cílem navíc není jen vyřešit problém s respirátory, ale dlouhodobě dávat dětem ze špatných sociálních poměrů šanci na slušný start do života. Subaru proto vyhlašuje sbírku, po jejímž ukončení jeden z dárců získá sběratelské hodinky od sportovní divize Subaru Tecnica International. Odkaz na sbírku najdete zde

Hodinky jsou z 300kusové limitované edice, přičemž pro Česko bylo k dispozici jen 16 kusů. Cena hodinek je 22 021 Kč a najdete je v Subaru butiku. Mimochodem, jde o parádní Black Edition hodinek, o kterých jsme vás už před časem informovali

Kdo je a o co usiluje Tomáš Slavata?

Hádky, násilí a útěky z domova. Triatlonista a podnikatel Tomáš Slavata měl krušné dětství. I přes nefunkční rodinu, kde byl běžný alkohol, drogy a prostituce, se dokázal všemu postavit. Z průšvihů jej zázračně vyvedl sport a motivace pozitivně vyniknout. Dnes se snaží dodávat životní motivaci a naději dětem, které vyrůstají v dětských domovech nebo v sociálně slabých poměrech. Nadace Via Tomáše ocenila jako srdcaře roku a v roce 2020 mu Evropská komise udělila ocenění Local Hero.

Spolu se svými kolegy se vždy snaží o přímou pomoc v podobě, jakou vyžaduje daná doba a situace. V současnosti je to tedy zejména zásobování dětských domovů potřebnými ochrannými pomůckami, dlouhodobě se ale snaží především nabízet dětem možnosti ve sportu i jiných odvětvích, kam mohou směřovat svou energii a tím změnit svůj nelehký osud.

Přečtěte si také:  Policisté zastavili 80letého řidiče v Subaru. Jel o 82 km/h rychleji, než byla maximální povolená rychlost

Už ve svých 21 letech Tomáš navzdory úředním překážkám získal do vlastní péče své dva malé synovce, kteří se ocitli v dětském domově, a přes 10 let je vychovával ve společné domácnosti. Od roku 2014 má také v péči Dominika z dětského domova Vysoká Pec a Štěpána ze sociálně slabé rodiny. 

Přidat komentář