Zimní pneumatiky jsou sice v České republice povinné od 1. listopadu, ale současně musí být jen v případech, kdy se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo se takové jevy dají vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. Výjimkou, kdy povinnost platí bez ohledu na klimatické podmínky, jsou úseky opatřené značkou Zimní výbava (C 15a).
Výrobce pneumatik Goodyear připravil několik tipů, které užití zimních pneumatik přiblíží.
Jaký mají zimní pneumatiky důvod?
Zimní pneumatiky jsou jiné než pneumatiky letní, jsou vyrobeny z odlišné, měkčí směsi, aby byly dostatečně pružné i při nízkých teplotách. To jim spolu se speciálním dezénem jejich běhounu propůjčuje vynikající přilnavost v zimních podmínkách: na sněhu i na zledovatělé vozovce. Zvyšují bezpečnost jízdy, protože zlepšují trakci a přilnavost při brzdění.
Na zimních pneumatikách je doporučeno jezdit přibližně zhruba od začátku listopadu do poloviny dubna, tedy v nejchladnějších měsících roku. Klesne-li teplota už pod 7 °C, zimní pneumatiky si vedou lépe než letní.
Jaké jsou výhody zimních pneumatik?
Při brzdění v zimě mohou zimní pneumatiky ve srovnání s letními pneumatikami zkrátit brzdnou dráhu až na polovinu1. Při brzdění na sněhové pokrývce z rychlosti 50 km/h může podle průměrných statistik vůz vybavený zimními pneumatikami zastavit po 26,4 metrech – zatímco se standardními letními pneumatikami by na zastavení potřeboval 77,9 metru.
Návdavkem k významně kratší brzdné dráze jsou zimní pneumatiky také zárukou vynikající ovladatelnosti a dobré reakce vozu při řízení za všech zimních podmínek. Zabraňují tak, aby řidič ztratil nad vozem kontrolu. Zimní pneumatiky obsahují četné hrany a příčné drážky, které se zařezávají do sněhu a zlepšují tak záběr.
Jak kratší brzdná dráha, tak skvělá ovladatelnost posilují sebedůvěru, kterou řidiči potřebují, aby v nepříznivém zimním počasí mohli úspěšně zdolávat třeba kopce, mosty nebo ostré zatáčky.
V zimním provozu kromě toho zimní pneumatiky vítězí nad letními, i pokud jde o odolnost a životnost. A nastal-li čas, indikátor optimální výkonnosti běhounu (TOP) pneumatik UltraGrip Performance SUV Gen-1 řidiče upozorní, že je nutné přikročit k výměně pneumatik. To je zárukou optimální výkonnosti pneumatik během celé zimy.
V kterých členských zemích EU jsou zimní pneumatiky povinné?
Předpisy pro používání zimních pneumatik se v Evropě významně liší. Žádná pravidla je neupravují například na Islandu, ve Spojeném království, v Irsku, Dánsku, Belgii, Nizozemsku, na Ukrajině nebo na Kypru. Naopak povinné pro všechny vozidla jsou zimní pneumatiky v určitém pevně stanovaném období a na všech cestách – bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky – v zemích jako je Norsko, Finsko, Rusko, Bělorusko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie a Slovinsko.
V České republice novela silničního zákona z roku 2011 ukládá povinnost používat je v období od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu a ledu nebo námraza, případně pokud lze takovou situaci během jízdy vzhledem k aktuálním povětrnostním podmínkám předpokládat. Zimním pneumatikám se nicméně řidiči v žádném případě nevyhnou při jízdě po úsecích označených dopravní značkou „Zimní výbava“. Bez nich jim v tomto období i v teplém počasí hrozí bloková pokuta do výše 2000 Kč.