V období podzimu a začínající zimy se zpravidla zvyšuje i riziko dopravních nehod. Klesá teplota, zhoršuje se viditelnost, objevují se první námrazy a s tím i nebezpečí smyku. Nehodovost na cestách navíc meziročně stoupá, a proto se vyplatí být připraven na jakékoliv nepříjemnosti – ať už se do nich dostanete vlastní vinou, či ne. Jen minulý rok totiž policisté na českých silnicích zaznamenali téměř 100 tisíc dopravních nehod, jejichž celková hmotná škoda dosáhla 6,7 miliardy korun. A jak v konkrétních situacích postupovat?
Projděte si, co vaše pojistka pokrývá
Být účastníkem dopravní nehody si nepřeje nikdo z nás. Štěstí ale přeje připraveným, a proto by mělo být samozřejmostí povinné ručení, které musí mít zřízeno každý vlastník vozidla zapsaného v Registru silničních vozidel. Tento typ pojištění kryje škody, které způsobíte druhým osobám – ať už na autě, jiném majetku či zdraví. „V případě, kdy bude způsobena škoda nepojištěným vozidlem, uhradí Česká kancelář pojistitelů v první fázi škodu poškozenému, ale poté bude náhradu po viníkovi vymáhat. Kromě toho Česká kancelář pojistitelů vymáhá za každý den provozu nepojištěného vozidla příspěvek,” upozorňuje právník Tomáš Smolík z D.A.S. pojišťovny právní ochrany.
V oblasti havarijního pojištění jsou možnosti různorodé. Pojištění může krýt škody způsobené nehodou, vandalismem, zvířaty či třeba přírodními živly. Proto je potřeba pečlivě projít, na co se vztahuje a prostudovat si smlouvu i služby, které pojišťovna garantuje. Měli bychom si dát pozor také na to, abychom si nesjednali pojištění, které už je zahrnuto v jiné pojistce – například úrazové pojištění můžete mít zahrnuto v rámci životního pojištění. V oblasti připojištění na trhu existují také další služby, jako je třeba pojištění právní ochrany vozidla. Ve zkratce se jedná o nonstop právní služby a vztahuje se například na případ, kdy vás obviní z přestupku v dopravě, ze zavinění dopravní nehody, případně pokud vám pojišťovna nevyplatí nebo sníží plnění a další.
Nehoda na zaparkovaném autě
Odřený plech nebo promáčknutý nárazník…Stačí chvilka nepozornosti a nehoda se stane i těm nejlepším řidičům. Za vše mluví statistiky, podle kterých se většina škod stane na zaparkovaném autě. Někteří mají tendence od drobných nehod ujíždět – podle výsledků nehodovosti Policie ČR (leden–září 2022) v Česku od dopravní nehody ujelo neuvěřitelných 13 530 řidičů. Pokud někdo poškodil vaše vozidlo a vy neznáte viníka, jako první krok se doporučuje situaci nafotit a nahlásit policii, která může prověřit kamery na místě. Jestliže se nepodaří viníka vypátrat, náhradu škody pokryje havarijní pojištění. Dejte si ale pozor, na co se vztahuje. „Je potřeba rozlišovat mezi poškozením, které nastalo omylem například při nešikovném parkování, a vandalismem, kdy automobil někdo poškodil úmyslně, například ho poškrábal klíči. Typ pojištění se v těchto případech liší,” upozorňuje Tomáš Smolík. Je ale třeba počítat se spoluúčastí, která se většinou pohybuje v částkách mezi 5 000 a 10 000 Kč.
Dopravní nehoda
Pokud se stanete účastníkem či viníkem dopravní nehody, vždy je potřeba bezpečně zastavit vozidlo, umístit výstražný trojúhelník, obléknout si reflexní vestu a zkontrolovat zdravotní stav všech zúčastněných. V případě škody na zdraví volejte složkám integrovaného záchranného systému. Pro jednání s pojišťovnou se doporučuje si danou situaci nafotit. „Detailní zdokumentování situace vás může v budoucnu ušetřit mnoha komplikací. Je tedy dobré nezapomenout na vyfotografování či natočení postavení vozidel po nehodě (a to zblízka i zdálky), jejich brzdné dráhy a všech viditelných poškození,” dodává Smolík z pojišťovny právní ochrany D.A.S. Mimo digitální stopy si ale ponechejte i poškozené či odpadlé díly a konkrétní součástky vozidla pro případ, že by pojišťovna požadovala znalecký posudek potřebný k proplacení oprav. Nezapomeňte si také vyměnit kontakt se všemi spoluúčastníky a svědky nehody. Následně, vyplňte protokol o nehodě. Pokud ho nemáte, lze vyplnit prázdný papír podle vzoru, který si najdete na internetu. Ten, kdo nehodu zavinil, pak bude povinen kontaktovat pojišťovnu, se kterou má uzavřené povinné ručení.
Srážka se zvěří nebo se zvířetem
V období od ledna do září tohoto roku bylo zjištěno přes 11 000 srážek se zvěří, což je okolo 15 % z celkového počtu nehod a zároveň se jedná o největší nárůst celkového počtu. V těchto případech pomůže jedině pojištění srážky se zvěří, které může být jak připojištěním k povinnému ručení, tak složkou havarijního pojištění. K jeho užití je v obou případech třeba udělat pět základních kroků:
- upozornit na místo nehody výstražným trojúhelníkem a pohybovat se po místě v reflexní vestě,
- i v případě jen sebemenší škody přivolat policii, protože jde o zákonnou povinnosti (každé zvíře někomu patří, např. mysliveckému sdružení, a jde tedy o škodu třetí osobě) a nahlášení střetu se zvěří policii bývá také podmínkou k plnění pojištění,
- kontaktovat asistenční službu vašeho pojistitele,
- vše poctivě zdokumentovat stejně jako v případě srážky dvou aut a
- se sraženou zvěří zbytečně nemanipulovat a počkat na příjezd policie.
Srážky se zvěří mohou být vážné. Poradíme, jak jim předcházet a co po nehodě dělat
„U pojištění vozidla si ohlídejte rozsah a limit krytí, protože srazit srnu není jako srazit divočáka, který zpravidla napáchá větší škody. Samotné povinné ručení k úhradě škody na vašem vozidle stačit nebude (pro škodu na zdraví spolujezdce ano), ke zvážení je připojištění pro krytí takových škod,” upozorňuje Smolík.
Zároveň platí, že není „zvíře jako zvíře”. Pokud srazíte divoké zvíře jako například srnu či divočáka, budou náklady opravy hrazeny z havarijního pojištění či speciálního pojištění. V případě, že však srazíte domácí zvíře (např. psa), je vina na majiteli zvířete, který za něj nese odpovědnost a musí se postarat o náhradu škody, pakliže se své odpovědnosti nemůže zprostit.
Jaké škody pojišťovna proplácí
Pojišťovna má u povinného ručení proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnila, jestliže prokáže, že jste požili alkohol či drogy, respektive pokud řidič způsobil škodu úmyslně nebo se nepodrobil výzvě policie na testy na omamné látky (zákon č. 168/1999 Sb. v §10). V případě havarijního pojištění má pojišťovna tyto situace většinou ve výluce a tedy nebude plnit vůbec. V případě povinného ručení mohou být součástí plnění nejen škody na majetku, ale také újmy způsobené na zdraví či životě. A sem patří ušlý zisk, bolestné a v nejhorším případě náklady spojené s trvalými následky či smrtí. Vedle výše uvedených situací je problematické také řízení pod vlivem léků, ujetí z místa nehody či řízení bez řidičského oprávnění. Někdy se však může stát, že se pojišťovna zdráhá (například pro nejasné důkazní materiály) škodu proplatit. Řidiči pak často nechtějí do sporů vstupovat a situaci dále řešit. Na trhu však existuje pojištění právní ochrany, které tyto situace pokrývá a s pojišťovnou věc za klienta řeší.
Kdy volat policii?
- Poškodili jste při nehodě komunikaci, značení, svodidla.
- Při havárii došlo k poškození životního prostředí (například úniku provozních kapalin).
- Došlo ke škodě na zdraví a životě.
- Došlo k poškození majetku třetích osob – s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle.
- Hmotná škoda zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí převyšuje částku 100 000 korun.
- Došlo k poškození obecně prospěšného zařízení, jako je například železniční přejezd.