Jakmile venkovní teploty klesly k nule a napadl první sníh, mohla se řada řidičů setkat s tím, že jim motorový prostor poškodilo nějaké zvíře. Kočky, kuny, ale i myši se v čerstvě zaparkovaných, a ještě teplých autech schovávají před zimou, ale zničit u toho mohou vše, co jim přijde do cesty.
Rozkousaná izolace je vlastně to nejmenší, co mohou zvířata napáchat. Pochutnávají si i na kabelech a hadičkách, což už může být velký problém. Především pak u novějších aut plných elektroniky stačí jediný překousnutý kabel, aby auto hlásilo chyby a třeba nakonec ani nenastartovalo.
Jak tomu předejít?
Ideální je, aby k něčemu takovému vůbec nedošlo. Jenomže hlídat celou noc auto, aby si v něm nenašla útočiště malá myš, je nemožné. Místo toho je možné použít řadu chemických vychytávek, které by tomu měly zabránit. Schválně píšeme „měly“, protože ne každému fungují. Pokud nejste fanoušky chemie, existuje řada babských rad, které by nastěhování nezvaného hosta do auta měly zabránit.
Chemické produkty, tedy různé spreje, je možné koupit buď na různých e-shopech nebo snad ve všech hobby marketech. Ohledně těch babských rad se nejčastěji mluví o umístění lidských vlasů nebo psích chlupů do motorového prostoru. Jejich pach by měl zvířata odradit. Podobně by měla fungovat i levandule nebo silná vůně vanilky. Berte to ale s rezervou.
Když už se stane
Zvířata jsou chytrá a vidina teplého úkrytu v motorovém prostoru, obzvlášť, když jim kabely a hadičky chutnají, je silná. Selhat tedy může jak chemie, tak všechny babské rady. Když už k poškození dojde, je dobré vědět, že povinné ručení jejich nápravu neuhradí. To kryje škody, které způsobíte se svým autem někomu jinému.
Přesto existuje řešení. Většina pojišťoven dnes nabízí připojištění takzvaného „Poškození vozidla zvířetem“, které je určeno právě pro tyto případy. Nabízí ho třeba pojišťovna Generali Česká Pojišťovna, která jej navíc umožňuje uplatnit po celé Evropě. Stejně to má i Kooperativa, která k tomuto pojištění říká: „Chrání vaše vozidlo pro případy okusu, tedy platí i pro situace, kdy vám zvíře poškodí elektroinstalaci, brzdnou nebo chladicí soustavu zaparkovaného vozidla nebo motocyklu.“
U Generali České Pojišťovny pak mohou řidiči poškození aut zvířaty hradit ze svého autopojištění. „Řešení jsou dvě – buď uplatnit nárok z allriskového havarijního pojištění, nebo využít speciálního připojištění. To si u nás mohou motoristé pořídit k povinnému ručení. Kryje škody způsobené nejen kunami nebo hlodavci. Připojištění se totiž vztahuje na poškození od jakéhokoliv zvířete,“ popisuje Miroslav Matějka, manažer pojištění motorových vozidel v Generali.
Vždy se u své pojišťovny informujte, zda vámi sjednaná pojistka tyto škody hradí či nikoliv. Jak vidno, některé pojišťovny mají tuto pojistku v rámci plného pojištění auta, tedy takzvaného „allrisk“, u jiných si jej musíte připlatit.
Ve chvíli, kdy k poškození zvířetem už dojde a auto je nepojízdné pak nakonec může pomoci i obyčejné povinné ručení. V rámci něj má totiž většina motoristů nárok na alespoň nějakou asistenci a odtah do servisu. „Stačí zavolat na asistenční linku, jejíž číslo mají motoristé na zelené kartě, a my jim jsme schopni říct, zda mají na pomoc ze svého pojištění nárok. Pokud ano, vysíláme okamžitě na místo pomoc, která nepojízdný automobil odtáhne do nejbližšího servisu,“ popisuje běžnou praxi Jitka Ševčíková z Europ Assistance.
Žalovat státy za nařízení přidávání kukuřičné složky do plastů které jsou na vodičích.
Ekoterorismus je na každém rohu a je jen proti lidem a zhoršuje ekologii tím že trvanlivost je mizerná a musí se vyrábět stále rychleji.