Taky vás už někdy při jízdě po mostě napadlo, co byste asi dělali, kdyby se něco vážného stalo? Můžou za to asi všechny ta katastrofické filmy, které vždy ukáží alespoň jednu napínavou scénu, odehrávající se právě na mostě, odkud prakticky není úniku. Máme pro vás špatnou zprávu. To, co znáte z filmů, se může stát.
Všechny mosty, stejně jako mrakodrapy, jsou stavěny s tím, že se mohou a dokonce v rámci zachování funkčnosti a bezpečnosti musejí hýbat. Jsou konstruovány tak, aby zvládaly i velký vítr, aby uměly pracovat s vlhkostí, která ve spárách může mrznout a zase rozmrzat. Kvalitní inženýr a stavitel mostu s tímhle vším počítá. Když se ale přepočítá, je zaděláno na pořádný průšvih.
Ten se stal a byl zaznamenán v Číně, konkrétně na mostě před Perlovou řeku. Postaven byl v roce 1997 a je dlouhý 3,6 kilometru. Od svého postavení s ním nebyly problémy, ale každá pozitivní stránka mince má i tu negativní. Jen si ty problémy dávaly na čas.
5. května, v době, kdy byl most plný aut a lidí, začal foukat silný, ale vlastně ne nijak extrémní vítr. Během chvíle se most rozkymácel, skoro jako v rytmu vln na vodě. Standardně by nešlo o problém, tohle mosty prostě dělají, ale jen tak málo, že to nejde postřehnout. V Číně se most rozkymácel v obrovském rozpětí! Něco jako velká asfaltová trampolína vedoucí nad hlubokou, špinavou a studenou vodou.
Problém zapříčinilo nejen velmi specifický směr foukání větru, ale hlavně 1,2 metru vysoká opěrná zeď stojící na jedné straně mostu. Právě ta v kombinaci s větrem udělala něco jako vakuum, které rozhoupalo most. Ten byl z důvodu bezpečnosti samozřejmě uzavřen a v tuto chvíli probíhají přípravné práce, které zdi odstraní.