Audi intenzivně pracuje na další elektrifikaci poháněcího ústrojí hybridní technikou s možností vnějšího dobíjení (tzv. plug-in hybrid). Značka se čtyřmi kruhy vystavuje na Autosalonu Ženeva 2013 nové Audi A3 e-tron. Se systémovým výkonem 150 kW/204 koní a točivým momentem 350 Nm jsou zaručeny výjimečné jízdní zážitky.

Audi A3 e-tron je skutečné Audi. Sprint z 0 na 100 km/h absolvuje za 7,6 sekundy a v akceleraci může pokračovat až do nejvyšší rychlosti 222 km/h. Podle normovaného cyklu EU pro hybridní vozy s vnějším dobíjením (plug-in hybrid) vystačí pětidveřový vůz v průměru s 1,5 litru benzinu na 100 km, což odpovídá emisím CO2 ve výši 35 g/km. V elektrickém módu dokáže jet Audi A3 e-tron nejvyšší rychlostí 130 km/h, přičemž zásoba elektrické energie umožní překonat v čistě elektrickém režimu vzdálenost až 50 kilometrů.

Spalovacím motorem je upravená jednotka 1.4 TFSI, která poskytuje nejvyšší výkon 110 kW/150 koní. Motor TFSI je prostřednictvím spojky spojen s elektromotorem o výkonu 75 kW. Elektromotor ve tvaru kotouče je integrován do nově koncipované šestistupňové převodovky e-S tronic, která přenáší hnací sílu na přední kola. Oba pohony se doplňují – elektrický stroj nabízí svůj maximální točivý moment od rozjezdu až do cca 2000 otáček za minutu, zatímco TFSI dosahuje svého maxima v oblasti od 1750 do 4000 otáček za minutu.

Pohon modelu Audi A3 e-tron může obstarávat pouze spalovací motor, pouze elektromotor, nebo kombinace obou zdrojů hnací síly v hybridním režimu. Již elektrický mód nabízí intenzivní akceleraci, aniž by se musel připojovat motor TFSI. Teprve na přání řidiče začnou pracovat oba druhy pohonu společně. Pokud řidič sundá nohu z pedálu plynu, přechodně se deaktivují. Brzdný moment motoru je tím eliminován a vzroste účinnost.

Audi A3 e-tron ukazuje na ženevském autosalonu realistický výhled do budoucnosti mobility podle plánu Audi. Elektrifikace pohonu, především s technikou vnějšího dobíjení (plug-in hybrid), hraje ve strategii značky Audi rozhodující roli.

Tisková zpráva/-PS-

Comments are closed.