Řídit velký důlní sklápěč rozhodně není nic jednoduchého. Jeho kola jsou velká jako rodinné domy a výhled z něj kamkoliv jinam než dopředu, kam ale také není vidět zrovna ideálně, je prakticky nulový. Není se pak čemu divit, že pokud se mu něco nečekaně připlete do cesty, může se stát nehoda. A ta se také v ruském Kuzněcku stala.

Kuzněcká pánev je černouhelná pánev v Kemerovské oblasti na Sibiři v Rusku. Těžba černého uhlí je tam tak na denním pořádku a k tomu je potřeba řádné vybavení – třeba právě obrovské sklápěče БелАЗ-75131. Jeho rozměry jsou působivé, vždyť na délku může mít až 20,5 metru, vysoký může být 8 metrů a široký i 10 metrů. Rozvor náprav je až 8 metrů. Jeden takový sklápěč se nedávno stal účastníkem velmi vážně vyhlížející dopravní nehody, při kterém řidička tohoto kolosu přehlédla cisternu s nákladem pohonných hmot, kterou přejela.

Policejní hlídka, která přijela nehodu řešit, určila jako viníka 37letou řidičku vozidla БелАЗ. Ta s mírou svého zavinění souhlasila. Přiznala, že cisternový vůz neviděla. Od zaměstnavatele dostala symbolickou pokutu 500 rublů (asi 250 Kč) jako trest za porušení pracovních předpisů. Na kolik byla vyčíslena škoda nevíme, ale kabina „malého“ Kamazu je zničená opravdu hodně. Naopak na БелАЗu není škoda prakticky žádná.

Oficiální tisková zpráva hovoří jen o „řidičce“, jméno nezveřejňuje, mohla by to ale být Jevgenija Gorelkinovová, která tu jako vůbec první řidička začala pracovat před dvěma lety. Rozhodně ale nejde o nezkušenou řidičku, měla bohaté zkušeností s řízením dopravních prostředků od Volhy pod náklaďáky Kamaz.