prvni-jizda-traktor-Lamborghini-Spark-165-RC-Shift- (4)

Že PIT manévr funguje jen na lehké osobáky? Ale kdeže, policisté podobným způsobem zastavili obrovský traktor

Autor: Radim Plachý - Zdroj: youtube.com, Global News - Ilustrační foto: Pavel Srp - 30. 11. 2023


Policisté se často setkávají s ujíždějícími řidiči, kteří nechtějí zastavit kvůli policejní kontrole. Některé z nich policie nakonec zastaví násilně pomocí tzv. PIT manévru, kdy policejní auta vybavená předním rámem zatlačí do zadní části pronásledovaného auta a tím jej dostanou do smyku. Teď podobným způsobem zastavili i traktor!

Ujíždějící řidiči jsou složitá situace, protože při takové honičce jsou ohrožení ostatní řidiči, ale pokud je to ve městě, tak i chodci. Co ale, když policistům začne ujíždět traktor? To je pak poměrně složitá situace, přestože traktory zpravidla nejezdí úplně rychle. Pokud ovšem před traktor postavíte policejní zátaras, nic moc to s ním na rozdíl od auta asi neudělá.

Přesně takovou situaci řešili před pár dny na dálnici směrem do Vancouveru poblíž kanadského města Surrey. Tamním policistům ujížděl poměrně vysokou rychlostí traktor, jehož řidič nechtěl zastavit. Za ním jedou tři velká policejní auta. Na pravé straně traktoru je už notně obouchaný policejní Ford Explorer, který se asi už traktor pokoušel zastavit. Tentokrát ale svědek natočil úspěšný pokus o zastavení, na který se můžete podívat v tomto videu:

Policejní auto provedlo podobný manévr tomu, který se dělá v případě PIT manévru. Vzhledem k tomu, že šlo o traktor, mu ve chvíli, kdy chtěl traktorista sjet z dálnice, najel před pravé zadní kolo, traktor na auto najel a tím se převrátil na bok. Pak následovala rychlá akce, kdy policisté rychle vyskákali z aut a řidiče traktoru šli zajistit. Ten prý sice utrpěl zranění zad a musí být operován, ale nemělo by jít o nic vážného.

Podle kanadského magazínu Global News vznikla tato policejní honička poté, co se traktorista odpojit od protestu proti vzdělávacím programům zaměřeným na téma sexuální orientace a genderové identity na školách v Britské Kolumbii. Proč se však řidič traktoru z protestu odpojil a vydal se po dálnici do Vancouveru, jeho manželka, kterou magazín cituje, neví. A neví to zatím ani policie. Ta pro magazín uvedla, že než došlo k tomuto incidentu, snažila se traktor několikrát neúspěšně zastavit.

Incident už vyšetřuje speciální organizace, která je něco jako česká Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru