Zdržoval provoz a navíc neměl platnou technikou kontrolu. Dostal pokutu a zákaz další jízdy

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 22. 2. 2022


Policie často upozorňuje na to, že příliš vysoká rychlost je velkým problémem českých silnic. Právě z důvodu vysoké rychlosti řidiči často bourají, někdy navíc i velmi vážně. Zapomínat by se ale nemělo ani na zbytečně pomalou jízdu. I ta je totiž nebezpečná, protože příliš pomalu jedoucí řidič způsobuje chaos a vyvolává nebezpečné dopravní situace. Když k tomu všemu jede s nezabezpečeným nákladem a bez technické, je to celkem velký problém.

Neměl na silnici co pohledávat

Právě takového řidiče zastavili policisté na silnici I/35 u Hřebečského tunelu. Jel s Peugeotem Boxer, za kterým měl zapřažený vozík. Na něm pak nesprávně upevněný náklad a vozík byl navíc bez technické. Problém byl i v tom, že řidič jel až příliš pomalu, čímž omezoval okolní provoz.

Na místě tak dostal pokutu 2000 Kč, byla mu zakázána další jízda a provozovatel bude předvolán do správního řízení.

Pomalá jízda je přestupek

Stejně jako je rychlá jízda přestupkem, je tomu tak i v případě té bezdůvodně pomalé. Hrozí za ni na místě pokuta až 2000 Kč, ve správním řízení až 2500 Kč. Zákon totiž říká, že řidič nesmí omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích bezdůvodně pomalou jízdou, ale také pomalým předjížděním.

Neznamená to, že má každý řidič povinně jezdit na limitu maximální povolené rychlosti, ale jet na okresce, kde je povoleno 90 km/h, například 40 nebo 50 km/h už v pořádku není. A je jedno, jaký k tomu má řidič důvod.

Nehledě na to, že příliš pomalá jízda může ostatní snadno znervóznit a pak už je jen krůček k agresivitě či řidičským chybám. Průzkum provedený agenturou STEM/MARK mezi českými řidiči v dubnu roku 2020 prokázal, že zbytečně pomalá jízda jiných řidičů vyprovokuje k agresivitě 36 % respondentů (u mužů se jedná o 42 procent, u žen o 29 procent).

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru