Záznam o dopravní nehodě: Co s ním? Musím ho na místě nehody sepisovat?

Autor: Vladimír Srp - 23. 11. 2015


Víte, kdy nemusíte volat Policii k dopravní nehodě? Je to v případech, kdy vzniklá škoda zjevně nepřesáhne 100 000 Kč, nikdo není zraněn a nedojde k dalším zvláštním podmínkám, které jsou určeny zákonem. V takovém případě (tedy vždy kromě jasně daných situací) ovšem musí účastníci nehody vyplnit evropský záznam o dopravní nehodě. Vozit s sebou v autě formulář pro záznam o dopravní nehodě ale není povinné.

Účastníci dopravní nehody ale musí v případech, kdy nevznikne povinnost oznámit nehodu policii, sepsat společný záznam o dopravní nehodě, který podepíší a neprodleně předají pojišťovně. Tento záznam musí obsahovat identifikaci místa a času dopravní nehody, jejích účastníků a vozidel, její příčiny, průběhu a následků.

V současné době neexistuje žádný závazně platný právní předpis, který by nařizoval povinnost vozit předlohu záznamu o dopravní nehodě ve vozidle a forma této předlohy rovněž v současné době není stanovena právním předpisem. Evropský záznam o dopravní nehodě je formulář, který je navržen tak, aby v kritické situaci po dopravní nehodě vedl její účastníky k tomu, aby neopomněli uvést důležité skutečnosti stanovené zákonem do formy záznamu.

Jste také toho názoru, že je to zbytečné papírování? Máte pocit, že se vždy s dalším účastníkem nehody dohodnete na viníkovi a rozsahu poškození jednotlivých vozidel? Nemáte takový formulář uložený v autě, kterým jezdíte?

Pak se vám může například stát, že viník nenahlásí událost své pojišťovně, i když vám to bezprostředně po nehodě slíbil. A máte problém. Pojišťovna totiž škodu odmítne uhradit a jakékoli prokazování viny je zpětně a bez souhlasu viníka velmi složité. Může se dokonce přihodit i to, že viník nehody pojišťovně oznámí, že nehodu nezpůsobil. Může se například stát , že na vás jako viníkovi nehody, bude druhý účastník uplatňovat škodu daleko většího rozsahu než byl její faktický rozsah nehodou způsobený.

Nenechte se proto nikdy „uchlácholit“ druhou stranou a požadujte sepsání záznamu o nehodě nebo přivolání Policie. Dbejte na to, aby byl v sepsaném záznamu uveden viník nehody, který je podpisem všech účastníků potvrzen. Pokud se viník brání takovou poznámku v záznamu uvést, doporučuji zavolat do pojišťovny viníka hned z místa nehody, tedy v okamžiku, kdy viník zavinění uznává.

Řešte záležitost hned a pořádně. Později už by se vám to nemuselo podařit k vaší spokojenosti.

Záznam o dopravní nehodě ve vysokém rozlišení je možné stáhnout ZDE.

Zajímalo by vás něco jiného z oblasti autopojištění? Napište nám svůj dotaz a my se ho pokusíme zodpovědět. Poradnu si pro vás připravil pojišťovací makléř, společnost Finkap s.r.o.

zaznam_o_dopravni_nehode-m


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

1 názor na “Záznam o dopravní nehodě: Co s ním? Musím ho na místě nehody sepisovat?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru