2019-skoda-fabia-r5-facelift-03

Závodní premiéra modernizovaného soutěžního speciálu ŠKODA FABIA R5 na Rallye Český Krumlov

Autor: Tisková zpráva - 4. 5. 2019


Modernizovaná verze vozu ŠKODA FABIA R5 je připravena pro závodní nasazení. Byla úspěšně homologována Mezinárodní automobilovou federací FIA a je schválena pro účast v soutěžích. Po nezbytných kilometrech absolvovaných v rámci testovacího programu na asfaltu, šotolině, sněhu a ledu se modernizovaná ŠKODA FABIA R5 zanedlouho objeví ve svém prvním soutěžním nasazení.

Svoji světovou premiéru bude mít s Janem Kopeckým (CZ) za volantem a Pavlem Dreslerem (CZ) na sedadle spolujezdce na Rallye Český Krumlov (17. 5.–18. 5. 2019). V rámci mistrovství světa se nový český soutěžní vůz představí na nadcházející Portugalské rallye (30. 5.–2. 6. 2019). Za jeho volant zde usedne úřadující mistr světa kategorie WRC 2 Jan Kopecký a jeho kolega v továrním týmu ŠKODA Kalle Rovanperä. 

Modernizovaná ŠKODA FABIA R5 přebírá hlavní designové rysy aktuálního provedení sériového vozu ŠKODA FABIA a současně disponuje mnoha významnými technickými vylepšeními. Optimalizaci, jež se dotkla hlavních komponentů vozu, ocení všichni budoucí zákazníci. Soutěžní vůz má ve srovnání se svým předchůdcem výkonnější motor. Přeplňovaný čtyřválec se zdvihovým objemem 1,6 litru má nejen větší výkon, ale současně i zlepšený průběh křivky točivého momentu.

2019-skoda-fabia-r5-facelift-01

Motor je vybaven elektrickým čerpadlem chladicí kapaliny a novým, účinnějším chladicím systémem. Obtokový ventil turbodmychadla je nyní ovládán elektricky. Nové olejové čerpadlo se zdokonalenou regulací tlaku oleje zajišťuje mazání motoru. Nová je též elektronika motoru s řídicí jednotkou Magneti Marelli, stejně jako nový displej uvnitř vozu. Vyššímu výkonu motoru bylo přizpůsobeno zpřevodování převodovky, u níž byla současně prodloužena životnost. Součástí změn je zesílená karoserie s instalovaným ochranným rámem podle nejnovější specifikace FIA 2019. Řízení s přímějším převodem doplňuje podvozek s delšími drahami odpružení poskytující více přilnavosti.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Modernizovaná ŠKODA FABIA R5 navazuje na úspěšné tažení značky ŠKODA ve třídě R5. Jsme potěšeni, že celý vývoj probíhal dle zamýšleného časového plánu a byl zakončen úspěšnou homologací. Homologace vozu proběhla na základě respektování nových bezpečnostních standardů FIA. Nyní se zaměříme na uvedení nového vozu na závodní tratě a současně na výrobu prvních exemplářů určených pro zákazníky.“

2019-skoda-fabia-r5-facelift-02

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru