Nehoda opilé seniorky

Za poškození po nehodě máte nárok na kompenzaci ztráty hodnoty auta. Chce to ale pevné nervy a důkazy

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká asociace pojišťoven, Allianz, srovnejto.cz - Foto: Policie ČR - 25. 9. 2023


Na hodnotu auta má vliv řada faktorů. Jedním z nich je i to, jestli auto bylo bourané a opravované nebo ne. Pokud ano, jeho hodnota klesá. A právě na kompenzaci za pokles ceny auta na trhu máte po nezaviněné nehodě nárok. Ale jednoduché to není.

Nárok na kompenzaci nevzniká automaticky

Pro vysvětlení toho, jak funguje kompenzace po nezaviněné nehodě, poslouží příklad střetu s retardérem. Tomu se před časem z pohledu pojištění a kompenzací věnoval online srovnávač srovnejto.cz. Pamatujte ale, že podobný systém lze použít i na jakoukoliv jinou nezaviněnou nehodu.

Představme si tedy situaci, kdy najedete na retardér, který je třeba špatně upevněný a ten vám poničí auto. Nebo třeba do výmolu na silnici, který vám poškodí pneumatiku a disk. V tomto případě je více než jindy nutné prokázat, že k poškození došlo danou situací na silnici. „Pokud klient prokáže škodu související s výmolem či retardérem, který způsobil například poškození disku, pneumatiky, nárazníku a podobně, pak se hradí z jeho havarijního pojištění. Důkazem může být šetření policie, kamerový záznam z vozidla, vlastní foto z místa nehody a tak dále, což je důležité také z toho pohledu, že zpomalovací prahy mají množství podob a charakter poškození vozidla s nimi musí souviset,“ vysvětlila tisková mluvčí pojišťovny Allianz Marie Petrovová.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Pojišťovny pak budou zkoumat, a to platí pro všechny žádosti o kompenzaci za ztrátu hodnoty auta, v jakém stavu byl vůz už před nehodou. Nehoda tak v konečném důsledku totiž může vlastně dokonat už započatý děj. Zjednodušeně řečeno, pokud je auto ve špatném stavu, což se propíše na jeho ještě horším stavu, a tedy nižší ceně na trhu po nehodě, pojišťovna nic nezaplatí.

Na to, že nárok na kompenzaci nevzniká automaticky každému nás upozornil i tiskový mluvčí České asociace pojišťoven Tomáš Pavlík. „Ano, takovýto nárok existuje a v praxi se s ním setkáváme poměrně běžně. Nárok ovšem nevzniká poškozenému automaticky, ale musí být odpovídat znalecké metodice, která zohledňuje celou řadu kritérií jako například rozsah opravy. Tedy zda došlo k poškození skeletu karosérie, nosných částí, stáří vozidla, stav vozidla, servisní údržba, způsob využití vozidla, počet majitelů atd.,“ řekl nám.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

1 názor na “Za poškození po nehodě máte nárok na kompenzaci ztráty hodnoty auta. Chce to ale pevné nervy a důkazy”

  1. Takže pokud nemám havarijní pojištění jsem namydlen? A co odpovědnost správce a majitele komunikace? Nemělo by to být hrazeno z jeho pojistky? Zvlášť pokud nebylo nic označeno dopravním značením! Nikdo přeci není povinen mít havarijní pojištění, nebo proboha ano?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru