stavba-dalnice

Za dva roky bude mít Vysoké Mýto obchvat D35

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: ČTK - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 27. 11. 2023


Za dva roky by se řidiči měli projet po novém šestikilometrovém úseku dálnice D35 mezi Vysokým Mýtem a Džbánovem. Silnice, která bude stát miliardu a osm set třicet milionů, budou zároveň sloužit jako obchvat tranzitní dopravou silně zatíženého Vysokého Mýta. Stavbu odstartovalo tradiční klepání kladívky, které si nenechala ujít žádná z významných osobností dopravy. Nejde totiž jen o tento kus dálnice.

 „Znamená to, že se tímto rozestaví celkem 28km dálnice D35. V příštím roce přidáme dalších 6 úseků a bude to největší staveniště na dopravní infrastruktuře v Česku, bude se tady stavět 64 kilometrů klíčového dopravního tahu,“ řekl Martin Kupka, ministr dopravy.

„Pro Vysoké Mýto vlastně je zahájení stavby velmi významným dnem, protože ta tranzitní doprava je velmi obtěžující a zatěžující,“ doplnil František Jiráský, starosta Vysokého Mýta.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD k tomu dodal: „Není to úplně jednoduchá stavba, samozřejmě dálniční stavba, jsou tam 2 mimoúrovňové křižovatky, je tam 11 mostů o délce přes 400 metrů a je tady přes 3km protihlukových stěn.“ Začátek důležité stavby, na kterou se dlouho čekalo, je radostný pro Pardubický kraj. Úlevu ale přinese až hotová celá dálnice.

Dálnice D35 je o kousek blíž k Jičínu. Z jedničky se po dokončení dálnice stane silnice II. třídy

V polovině listopadu se podařilo odblokovat i spor o další úsek dálnice. Silničáři podepsali memorandum s Českým svazem ochránců přírody Šumperk, kteří podali rozklad proti stavebnímu povolení na část autostrády mezi Litomyšlí a Janovem. ŘSD se zavázalo vyhovět jejich požadavkům, ochranáři za to stáhnou rozklad. „Já věřím, že jsme odstranili poslední překážku, těch bylo několik, ale domluvili jsme se a věřím, že se nám v příštím roce podaří vykoupit všechny pozemky, provést výzkumy a na konci roku v podobném duchu jako dnes zahájit obchvat Litomyšle,“ řekl Radek Mátl.

V Pardubickém kraji budou během příštího roku zahájeny stavby zbývajících úseků D35 mezi Ostrovem a Opatovcem.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru