Z „ošklivého káčátka“ ke „zlatému vejci“ aneb Škoda Auto v roce 1996 – video

Autor: Pavel Srp -   22. 2. 2014


Pohledy do zákulisí nás baví… :) Speciálně třeba na to, jak se vyrábí auta. Za posledních několik týdnů jsme si to ukázali na těch nejmodernějších linkách a autech, ale teď je čas podívat se o několik dlouhých let zpátky… U koncernu Volkswagen však zůstaneme.

Píše se rok 1996 a je to jen pár let, co Volkswagen vstoupil do původně zcela české automobilky Škoda. V továrně v Mladé Boleslavi se vyrábí (první nemodernizované provedení) Škoda Felicia. Už tehdy se vedení automobilky – i celého koncernu – muselo potýkat s věcmi a fakty, které je trápí dodnes – například levnější konkurence z Asie, zejména z Koreje a Číny. Už tehdy bylo výsledkem a řešením používání a sdílení dílů mezi jednotlivými značkami koncernu Volkswagen.

Bylo to v době, kdy Škoda finišovala práce na zcela novém modelu, který měl odstartovat úspěšnou „kariéru“ mladoboleslavské automobilky. Jak už jistě tušíte, na svět se klubala Škoda Octavia, na trh byla uvedena následující rok. Pod kapotou byly moderní motory, které se už mnoho let montovaly do Audi i Volkswagenu (například úsporné 1,9 TDI nebo benzínové 1,8 20V), či dokonce automatické převodovky. Samočinné řazení bylo ve vozech Škoda do této chvíle zcela neznámým pojmem. Také výbava byla již moderní a škodovky konečně dokázaly s jistotou bodovat i na trzích západní Evropy. Octavia měla za úkol udělat z ošklivého káčátka, kterým dosud škodovka stále byla, krásné třpytivé zlaté vejce… A to se, podle nás, docela povedlo…

-PS-

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *