waze-navigace-mobilni_telefon

Waze a další navigační aplikace by měly zrušit některá upozornění, zní z amerického výzkumu

Autor: Pavel Srp - Zdroj: autoevolution.com - Foto: Pavel Srp - 29. 3. 2021


Po přelomu tisíciletí se mobilní technologie a připojení k internetu velmi výrazně rozšířilo a dostává se prakticky do veškeré elektroniky, automobily nevyjímaje. V těch používáme nejen on-line vestavěné navigace, ale také navigace z mobilního telefonu, které často zrcadlíme do multimediálního systému, v horším případě je telefon na držáku. Ale to odvádí pozornost, takže Američané provedli výzkum a chtějí, aby z navigačních aplikací zmizely některé jejich funkce.

Přečtěte si také:  Srazil pomník, skončil ve stromě a odešel. Policie po něm pátrá

Týká se to nejvíce navigací od Google – Google Maps a hlavně Waze. Američané z Centre for Accident Research & Road Safety (tedy z Centra pro výzkum nehod a bezpečnost silničního provozu) z amerického Queenslandu provedli rozsáhlý průzkum, ze kterého jim vyšlo, že události, na které řidiče tyto aplikace upozorňují, je rozptylují.

Speciálně aplikace Waze, kterému se teď budeme věnovat, umí zobrazovat všechny možné události od kolon, dopravních nehod, odstavených automobilů a dalších podobných nebezpčí, jako jsou třeba i díry v silnici. Nechybí ovšem ani upozornění na policejní hlídky.

Výzkum, za nímž stojí Dr. Oscar Oviedo-Trespalacios a profesor Barry Watson, tvrdí, že jakékoliv upozornění, která taková aplikace učiní, řidiče nutí podívat se na displej a tím pádem odvrátit zrak od řízení. Zároveň může také události zadávat (protože všechna tato upozornění se zobrazují na základě toho, že je tam právě zanesl nějaký z uživatelů), což ho od řízení rozptýlí ještě víc a na déle.

Přečtěte si také:  Tmavé fólie na oknech sice uleví od sluníčka, ale pokud nejsou dle zákona, můžete za ně i přijít o řidičák

Nejvíce jim ale leží v žaludku právě upozorňování na policejní hlídky a přímo také na měření rychlosti. Zdůvodňují to tím, že pokud o tom řidič ví, naprosto to postrádá smysl. Zároveň ale dodávají, že v případě, když je navigační aplikace upozorňuje na to, kde hlídky jsou, tak v místech, kde nejsou, jezdí naopak řidiči rychle a dopravní předpisy porušují, protože tam „se jim nic nemůže stát“.

Štítky: , , , , ,

8 názorů na “Waze a další navigační aplikace by měly zrušit některá upozornění, zní z amerického výzkumu”

  1. No jo, soudruzi z USA zase něco vybádali. Ale to, že v dnešním provozu je to nejlepší navigace, která mě včas upozorní na šílené kolony, tak na to samozřejmě zapomněli. Prostě ve světě to dnes funguje tak, že co je dobré a lidi to rádi používají (a ještě je to zadarmo), tak to je třeba zlikvidovat.

  2. jeho jméno

    Ono by bohatě stačilo, kdyby tam nějací přehnaní snaživci nepřidávali blbosti typu mrtvý zajíc v pangejtu, již čtvrtý výskyt mlhy na třech km, nebo stojící vozidlo na krajnici, které je ve skutečnosti uklizeno daleko za čárou. Mnohem horší než upozornění jsou však spíš ty šílené dnešní trčící tablety, bez kterých si řidič nezapne ani ventilátor ve chvíli, kdy se mu náhle zamlží sklo. Pošahaná to doba….

  3. A co takhle kuřáci za volantem, co jídlo a pití za volantem. To zrejme nevadi neboť to prinese prachy do statniho rozpoctu…

  4. Rýchlostné omezení je spíš informačného charakteru a je prevažne pro neřidiče. Tý si myslí když je 90 tak i v zákrute je 90 a jezdí tak a když je 30 u zastávky v poli tak půjde 30 i když ani nohy na kilometry. Jazdiť by se mělo plynule a hlavně podle toho kde se pohybujete.

  5. To je zajímavé že zrovna upozornění na policii vadí nejvíc 🥴 Že by strach nad tím že budou stát u silnice zbytečně 😁 V autech je hromada jiných hejblatek jež zaměstnání řidiče daleko víc už jen proto že jsou blbě umístěné 🤔

  6. Je zajímavé, že vadí waze a google, ale že spousta řidičů kouká do ohromného displeje namontovaného výrobcem vozu, který se v mnoha případech stále seká a seřizují si na něm stěrače a další nastavení. V autech by ovládání mělo být zajištěno páčkami, tlačítky a knoflíky. I autorádio a cigárko dokáže řádně rozptýlit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek