fiat-fca-hyundai

Zdá se, že by se žebříček největších automobilových koncernů mohl brzy změnit. Navíc dost nečekaně, korejský Hyundai má prý totiž zájem o majoritní vstup do koncernu Fiat Chrysler Automobiles.

S takovou informací přišel deník Asia Times, který tvrdí, že výkonný ředitel společnosti Hyundai Motor Group Chung Mong-Koo pozorně sleduje pohyb cen akcií koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Svědčí pro to také slova šéfa Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergia Marchionneho, který chce pro FCA najít strategického partnera. Pokud by se tyto dvě automobilky spojily, znamenalo by to s výrobou cca 11,5 milionu aut ročně to, že by koncern Hyundai-FCA byl celkově největším koncernem na světě. Navíc by sešlo z obchodu z čínskou automobilkou Great Wall Motor, která měla mít o FCA také zájem. Té to ale asi tolik vadit nebude, protože před pár dny podepsala spolupráci s BMW Group.

Měla by to být rychlá akce, protože Hyundai to chce stihnout dokud vede FCA právě Sergio Marchionne. Ten již oznámil, že v příštím roce jako šéf automobilky skončí. Mimochodem o jednání mezi oběma automobilkami se hovořilo už loni na podzim, tehdy to ale obě strany rezolutně odmítly. Sergio Marchionne tenkrát řekl, že šlo pouze o schůzky k případné technické spolupráci.

Ostatně tato fúze by mohla být prospěšná oběma stranám. Zatímco pro Hyundai by to mohlo znamenat lepší pozici na americkém trhu, pro FCA naopak na tom asijském. V obou případech jde o velké trhy, na které je potřeba se dnes zaměřovat.

Pořízením majoritního podílu v FCA by Hyundai nezískal jen značky Fiat a Chrysler, ale také Jeep nebo Maserati či výrobce komponentů Magneti Marelli. Spekuluje se přitom o ceně ve výši 9,83 miliardy amerických dolarů.