Již počtvrté startují vozy značky ŠKODA na Kitzbüheler Alpenrallye. S vozy ŠKODA Felicia a ŠKODA 1000 MB Rallye na start nastupují atraktivní klasické vozy české značky. Město pod Hahnenkammem očekává 187 účastníků. 27. Alpenrallye se koná od 29. do 31. května.

Kitzbüheler Alpenrallye není jen jednou z veteránských akcí s nejdelší tradicí, patří také k veteránským rally vedoucím krásnou krajinou. „Alpenrallye ukazuje fascinaci historickými automobily. ŠKODA v letošním roce představuje dva absolutně vrcholné a mimořádně emocionální modely z naší 119leté historie,“ říká Michal Velebný, koordinátor restaurátorské dílny ŠKODA Muzea.

V případě vozu ŠKODA 1000 MB Rallye z roku 1967 na trať vyjede skutečný rallyový klasik značky ŠKODA. Soutěžní vůz se od sériového modelu ŠKODA 1000 MB lišil především dodatečnou světelnou rampou a dalšími sportovními úpravami. Pro sportovní nasazení byl mimo jiné upraven motor, vůz je vybaven sportovními sedadly se čtyřbodovými bezpečnostními pásy. Vůz, který v Kitzbühelu nastoupí na start, se v minulosti zúčastnil řady závodů, mimo jiné i prestižní dálkové jízdy Londýn-Mexiko v roce 1995. Vůz ŠKODA 1000 MB Rallye pohání čtyřválcový motor o objemu 1.300 cm³ s karburátorem Weber, uložený vzadu. Motor podává výkon 90 koňských sil, maximální rychlost činí až 170 km/h.

SKODA 1000 MB Rally

Tyrkysově zelený kabriolet ŠKODA Felicia z roku 1961 se před překrásnými alpskými panoramaty mohl blýsknout už ve dvou předchozích ročnících. Se svými elegantními tvary karoserie, výraznými zadními křidélky a nápadnou barvou je tento otevřený vůz strhujícím představitelem vozů značky ŠKODA ze šedesátých let. Vůz je součástí mladoboleslavské podnikové sbírky historických vozů a patří mezi nejoblíbenější ‚štamgasty’ renomovaných veteránských soutěží. Kabriolet, který se vyráběl v letech 1959 až 1964, se mezi sběrateli těší stále větší oblibě. Pod kapotou pracuje čtyřválcový motor o objemu 1.089 cm3 s maximálním výkonem 50 koňských sil. Nejvyšší rychlost činí 130 km/h.

ŠKODA se soutěže Kitzbüheler Alpenrallye účastní již počtvrté. V letošním roce se jí mohou poprvé zúčastnit vozy do roku výroby 1985, na start se postaví celkem 187 automobilových rarit ze sedmi desetiletí. Vedle nové hranice roku výroby je další změnou i atraktivnější program. Do všech etap se teď startuje ve 30sekundovém intervalu, na programu jsou i nové zkoušky.

Přečtěte si také:  Mladá žena vjela se svým MINI na závodní dráhu přímo mezi závoďáky

Na účastníky čeká zhruba 600 km dlouhá, nově vytýčená trať. Začíná se prologem ve čtvrtek dopoledne (29. května 2014). Absolutním vrcholem bude v pátek (30. května 2014) výjezd po vysokohorské silnici Großglockner-Alpenstraße až na vyhlídku Fuscher Törl v nadmořské výšce 2 407 m. V sobotu (31. května 2014) povede další tyrolská etapa jezdce údolím Innu na speciální zkoušku ve středověkém městě Rattenberg. Vyvrcholením a závěrem rally bude v sobotu odpoledne příjezd do cíle v centru Kitzbühelu před zraky tisíců nadšených diváků.

SKODA-veteran-rally-Bodensee-Klassik-Felicia