Vyzvednutí nových registračních značek v zásilkovně nebo řidičák poslaný kurýrem? Možná už za tři roky

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ivan Bartoš (Piráti) - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 12. 7. 2023


Asi se shodneme na tom, že neexistuje moc otravnějších nutností, než je návštěva úřadu. Česko se digitalizuje jen velmi pomalu, takže vyhnout se úřadům úplně zatím možné není. Ať už potřebujete vyřešit výměnu řidičáku nebo třeba ztrátu registrační značky, úřadu se úplně nevyhnete. Možná se to ale brzy změní.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém facebookovém profilu informoval, že minimálně v některých případech možná místo na úřad budeme chodit do zásilkovny nebo Alza Boxů. A stát také nejspíš zaměstná kurýry.

Podle Bartoše bychom se mohli dočkat toho, že například vyzvednutí nových značek na auto už bude probíhat mimo úřad. To by ulevilo všem, kteří si kvůli jasně stanoveným úředním hodinám buď nestíhají nebo si třeba musí brát dovolenou. A velkým přínosem by mělo být i zavedení rozesílání řidičáků pomocí kurýrů. Ministerstvo také plánuje v rámci pokračující digitalizace státu umožnit převod vlastnictví vozidla on-line.

To vše by ulevilo snad každému motoristovi, ale jakkoliv to zní všechno velmi dobře, přeci jen si musíme ještě chvíli počkat. Tyto služby totiž vyžadují změnu zákona. „Očekává se, že by mohly být realizovány v průběhu roku 2025 nebo 2026. Největší inovace se týká převodu vozidel mezi vlastníky. Dnes už sice k převodu stačí jen jeden z dvojice prodávající-kupující, stále ale musí zajít na úřad. Zavedení on-line převodu vozidel pomocí unikátního kódu závisí na spuštění mandátního registru. Ten je elektronickým soupisem plných mocí a na jeho spuštění v současnosti pracuje Digitální a informační agentura,“ napsal Ivan Bartoš.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru