Společnost Jaguar Land Rover vyvíjí řadu nových technologií, které mají řidiče upozornit na potenciální nebezpečí a zabránit tak nehodám s cyklisty a motorkáři. Technologie využívá barvy, zvuky a vibrace uvnitř vozu. Senzory na voze sledují blížícího se účastníka silničního provozu a rozeznají, zda se jedná o cyklistu nebo motorkáře. Bike Sense pak řidiče upozorní na případné riziko dříve, než jej vidí samotný řidič.

Místo obecných varovných ikon a zvuků, u kterých řidičův mozek potřebuje nějaký čas, než je vyhodnotí, Bike Sense používá světla a zvuky, které si řidič instinktivně spojí s možným nebezpečím. Aby si řidič rychleji uvědomil, kde se cyklista nachází, audio systém vytvoří zvuk cyklistického zvonku nebo klaksonu motocyklu přímo v místě jeho pozice a řidič tak okamžitě rozpozná, ze kterého směru se cyklista blíží.

Jestliže se cyklista nebo motorkář blíží zezadu k vozu, Bike Sense rozpozná, zda jej předjíždí nebo podjíždí po vnitřní straně. Horní část opěradla se rozšíří tak, že „poklepe“ řidiče na levém nebo pravém rameni. Předpokládá se, že se řidič poté instinktivně otočí. Jak se cyklista k vozu blíží, maticové LED osvětlení na spodní části rámu oken, palubní desce a sloupku čelního okna se rozsvítí oranžovou a následně červenou barvou ve směru, ze kterého cyklista přijíždí.

„Instinktivní povědomí o nebezpečí se u lidských bytostí vyvíjí tisíce let. Určité barvy jako červená a žlutá spustí okamžitou reakci, stejně jako všichni rozeznají zvuk cyklistického zvonku. Bike Sense jde dál než současné technologie s varovným blikáním a ikonami ve vnějších zpětných zrcátcích. Optimalizuje polohu světel, zvuků a vibrací a posiluje intuici. To vytváří varování, které umožňuje rychlejší reakci, protože zapojuje instinktivní reakce mozku. Když svým periferním viděním zaznamenáte, že palubní deska svítí červeně, všimnete si toho a okamžitě pochopíte, že se z toho směru blíží k vašemu vozu jiný účastník silničního provozu,“ říká Dr. Wolfgang Epple, Director of Research and Technology Jaguar Land Rover.

Pokud se bude na rušné ulici kolem vozu pohybovat skupina cyklistů, chodců nebo motocyklistů, systém upozorní na nejbližší nebezpečí. Řidič tak nebude zahlcen a rozptylován světly a zvuky. Bike Sense je také schopen rozpoznat rizika, která řidič vidět nemůže. Pokud například chodec přechází nebo cyklista přejíždí silnici a jsou schováni za stojícím vozem, senzory vozu to zjistí a upozorní řidiče na nebezpečí směrovými světly a zvukem. Jestliže řidič varování ignoruje a sešlápne plynový pedál, Bike Sense pedál rozvibruje nebo půjde sešlápnout velmi ztuha. Řidič tak instinktivně ví, že nemá zrychlovat, dokud nebezpečí nepomine.

Přečtěte si také:  Nová testovací figurína a úprava systému testů. Euro NCAP reaguje na oblíbenost SUV

Technologie také dokáže upozornit řidiče, aby neotevíral dveře, pokud zrovna kolem projíždí cyklista. Technologie varuje všechny cestující na blížícího se cyklistu, projíždějící auto nebo motocyklistu zvukem a světlem uvnitř vozu. Pokud některý z cestujících přesto začne otevírat dveře, madlo dveří se rozsvítí, vibruje a bzučí, aby jej na nebezpečí upozornilo.