Mercedes-Benz 500 K Spezial-Roadster

Celkem 23 historických vozů legendární německé značky se už za necelý týden představí v obchodním centru Arkády Pankrác v Praze. Výstava „V zajetí Mercedes-Benz“ odstartuje ve čtvrtek 1. února a potrvá až do neděle 25. února. Organizátoři výstavy si připravili skutečné klenoty z automobilové historie, často navíc doplněné o velmi zajímavé příběhy. Drtivou většinu veteránů dodal pro výstavu Ladislav Samohýl, jehož veteránská sbírka čítá více než 300 kusů historických vozidel od roku 1902 do současnosti.

Přímo v obchodním centru se návštěvníkům naskytne možnost prohlédnout si například Mercedes-Benz 500K Roadster, vůz, kterým jezdili prominentní nacisté – zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava Reinhard Heydrich a říšský ministr kultury a sportu Adolf Hünhlein. Vůz je navíc jedním ze tří vozidel první série provedení 500K Roadster a je velice ceněným exponátem. Vystaven bude také Mercedes-Benz 500 Nürburg, který sloužil jako rezervní automobil prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka. Ještě před 2. světovou válkou ve stejném typu vozu jezdil také Adolf Hitler.

Mezi historické exponáty se zajímavou legendou patří také Mercedes-Benz 170 V. V obchodním centru Arkády Pankrác bude vystaven renovovaný exemplář, který je širší veřejnosti známý hlavně díky účinkování v oblíbeném seriálu Četnické humoresky. V expozici ale nechybí ani další zajímavé kousky z historie Mercedes-Benz, jako je například Benz Patent Motorwagen, první automobil na světě poháněný spalovacím motorem. Carl Benz na tuto „tříkolku“ získal patent v roce 1886. Nebo další veterán Benz Parsifal z roku 1902, první „nekočárovitý“ vůz. Automobilové fanoušky jistě nadchne také zásadní průřez evoluční řadou Mercedes-Benz třídy SL.

Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program. V sobotu 10. února od 14 do 18 hodin se uskuteční projížďky pro veřejnost v modelu Benz Patent Motorwagen. Při jízdě bude zájemce doprovázet Bertha Benz, první řidička automobilu v historii a zároveň manželka Karla Benze. Návštěvníci se budou moct se slavným veteránem i se slavnou ženou vyfotit a rovnou si odnést vytištěnou fotografii. Skutečná Bertha Benz podnikla v roce 1888 s Benzovou tříkolkou cestu dlouhou 106 kilometrů a stala se prvním člověkem, který uskutečnil dálkovou jízdu automobilem. Během víkendu 17. a 18. února zájemci o jízdu ve vybraných modelech Mercedes-Benz usednou za volant přímo před obchodním domem, a to vždy od 13 do 17 hodin. Během posledního víkendu výstavy pak mohou návštěvníci soutěžit o zapůjčení vozu Mercedes-Benz na týden, prohlídku německé továrny a další zajímavé ceny. Podmínkou registrace do soutěže bude nákup v OC Arkády Pankrác v hodnotě vyšší než 300 korun.

Přečtěte si také:  „S tradicí do budoucnosti“ je nová výstava ve Škoda Muzeu. Oslavuje 125leté výročí značky

Výstava historických vozů Mercedes-Benz se po skončení expozice v pražském obchodním centru Arkády Pankrác přesune do brněnského obchodního centra Galerie Vaňkovka, kde si ji veřejnost bude moct prohlédnout od 2. do 25. března. V dubnu pak výstava zakončí svoji cestu v Bratislavě, konkrétně v OC Central Bratislava.