nehoda bmw

Vypovědět vaše stávající povinné ručení není nijak složité. Existuje však několik podmínek, za kterých je možné toto rozhodnutí skutečně učinit. Pokud jste dostali od konkurenční pojišťovny výhodnější nabídku na povinné ručení, neváhejte a podívejte se s námi na způsoby, jak můžete vaše stávající pojištění odpovědnosti z provozu vozidla jednoduše vypovědět.

Jak podat výpověď povinného ručení?

Výpověď povinného ručení musíte vašemu poskytovateli podat písemně. Můžete ji buďto sepsat sami nebo si na internetu najít vzor, který jen vyplníte. Druhá možnost pro vás bude pravděpodobně jednodušší, jelikož pak nebude hrozit, že byste do výpovědi zapomněli uvést nějaké důležité informace.

Kdy je možné povinné ručení ukončit?

1. Konec smlouvy

Povinné ručení je uzavřeno na jeden kalendářní rok. Můžete ho tedy jednoduše ukončit k datu, kdy bylo sjednané. Výpověď však musíte do vaši stávající pojišťovny zaslat minimálně šest týdnů před tímto datem, aby měla pojíšťovna dostatek času na její vyřízení.

2. Kdykoli během roku

S ukončením vaší smlouvy nemusíte však čekat až do dne, kdy vám pojistné období bude končit. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla můžete zrušit dohodou kdykoliv během roku, záleží však na konkrétních podmínkách pojišťoven, které naleznete přímo ve vaší pojistné smlouvě.

3. Pojistná událost

Možnost výpovědi povinného ručení máte také po nahlášení pojistné události, kdy vám běží lhůta tří měsíců, ve kterých máte možnost pojišťovnu změnit. Pokud se pro tento krok rozhodnete, musíte vašemu poskytovateli poslat výpověď z povinného ručení. Poté, co ji obdrží, vám poběží měsíční výpovědní lhůta a po jejím vypršení bude vaše pojištění ukončeno. Dejte si pozor na to, abyste si nové povinné ručení sjednali včas. Jelikož je tento druh pojištění ze zákona povinný, nesmí dojít k tomu, že by vaše vozidlo nebylo po nějakou dobu pojištěno.

4. Zvýšení pojistného

Pakliže dojde ke změně částky, kterou za pojištění vašeho vozidla platíte, máte možnost od vaší smlouvy odstoupit. Od obdržení informací o změně výše pojistného začíná lhůta trvající po dobu jednoho měsíce, kdy je zrušení pojištění možné.

Přečtěte si také:  BMW chtělo veřejně ukazovat na auta, jejichž majitelé si nepřiplatili za prodlouženou záruku. Po kritice od toho ustoupilo

5. Po uzavření smlouvy

Po sjednání pojištění vašeho vozidla máte po dobu dvou měsíců možnost odstoupit od pojistné smlouvy a sjednat si povinné ručení u jiné společnosti. Výpovědní lhůta trvá osm dní a začíná ode dne, kdy pojišťovna vaši výpověď obdrží, nikoliv ode dne, kdy výpověď pošlete.

6. Prodej vozidla

V případě, že vaše vozidlo prodáte, povinné ručení automaticky zaniká a nový majitel si musí sjednat nové. Aby bylo povinné ručení ukončeno, doložíte u vaší pojišťovny kupní smlouvu, nebo kopii technického průkazu, ve kterém už je uveden nový majitel, aby bylo prokazatelné, že již došlo k odhlášení vozidla.

7. Odcizení vozidla

Pokud dojde ke krádeži vašeho vozu, je nutné, abyste tento čin nahlásili na Policii ČR, která vám vystaví protokol o krádeži, se kterým poté u vaší pojišťovny povinné ručení ukončíte.

8. Odhlášení vozu z evidence

Jestliže se rozhodnete váš vůz odhlásit z registru, což znamená, že s ním nebudete jezdit na pozemních komunikacích, odpadá vám povinnost platit si povinné ručení. Abyste ho však mohli vypovědět, musíte vašemu poskytovateli doložit potvrzení o vyřazení vozidla z registru.