vyber autoradia

Co by mělo umět nové aftermarket rádio a jak ho vůbec vybrat? Provedeme vás dnešním trhem a poradíme, co od něj očekávat.

Výběr nového autorádia se v dnešní době moderních vozů zdá téměř jako zbytečnost z dob dávno minulých. Ne každý se ale spokojí s tím, co mu nabízejí automobilky a chce něco „speciálního“, co mu integrované multimédium zkrátka nemůže dopřát. Zpravidla se jedná o náročné audiofily, kteří se nesmíří s ledajakým zvukem, ale chtějí to nejlepší. Druhou kategorií jsou pak majitelé starších vozů, kteří chtějí dopřát svému autu druhý dech.

Na co myslet při výměně autorádia

Pokud kupujete autorádio, které není přímo od výrobce pro váš typ vozu, myslete také na to, zda nebudete potřebovat redukční rámeček, anténní redukci nebo například ISO adaptér, který zajistí, že připojíte nové aftermarket autorádio.

Velikost autorádia 1DIN vs. 2DIN

Jak už nadpis napovídá, jedná se o dvě různé velikosti autorádia a samozřejmě také různé funkčnosti. Rádia 1DIN budou zajímat ty, kteří chtějí nebo potřebují klasické autorádio do otvoru velikosti 184 × 53 mm včetně rámečku. Tato rádia jsou populární především u aut z 90. let, ale také u něco novějších, z počátku 2. milénia. Jejich funkce jsou spíše základní, někdy podporují přehrávání hudby z CD, poslech z USB vstupu nebo nabídnou podporu SDHC paměťové karty.

Novější 2DIN autorádia mají rozměr okolo 180 × 101 mm bez rámečku, čímž umožňují integraci displeje. Tato rádia se v dnešní době prodávají mnohem častěji a umožňují například přehrávání DVD nebo podporu GPS navigace.

Nutností pro oba tipy autorádií je znát přesnou velikost otvoru v automobilu pro nasazení a použít správný redukční rámeček pro daný typ vozidla.

Co všechno dnes nabídnou 1DIN autorádia?

Od 90. let se funkce 1DIN autorádií značně posunuly. Už se nejedná jen o základní zprostředkovatele hudby, na kterých změníte jen frekvenci a hlasitost. Podpora CD, kterou dříve měla jen ta nejkvalitnější autorádia, je dnes už také samozřejmostí. Více lidí lpí například na bezdrátové konektivitě Bluetooth, která rádio spojí s telefonem, ekvalizéru nebo RDS. Důležité jsou pro některé také zobrazitelné informace na jednoduchém displeji, tedy například informace o stavu baterie připojeného telefonu nebo informace o volajícím.

Přečtěte si také:  Auto s dvouspojkovou převodovkou: co vás může čekat při jeho pořízení?

Pro opravdu náročné budou také podstatné formáty souborů, které rádio dokáže přehrát. MP3, WMA nebo AAC je samozřejmostí, fajnšmekři ovšem budou požadovat formát FLAC (Free Lossless Audio Codec).

1DIN rádia vás přijdou na cenu od 600 Kč až po ta nejlepší za cenu okolo 5 tisíc Kč.

Co čekat od 2DIN autorádia a na kolik vyjde?

Jak jsme již zmínili výše, 2DIN autorádia nabízejí díky své velikosti také displej, jež podstatně rozšiřuje možnosti využití. U levnějších modelů není displej dotykový, dražší modely jím však disponují.

Samozřejmostí je připojení telefonu pomocí Bluetooth (zpravidla všech výrobců ať už se jedná o Samsung či Honor, je to jedno), u lepších typů také využívání rozhraní Apple CarPlay či Android Auto, přehrávání DVD, streamování hudby nebo provádění handsfree hovorů. Obvykle také očekávejte mimo podpory FM/AM také podporu nového DAB+ a široké spektrum podporovaných formátů od AAC, DivX až po MKV a FLAC.

Pokud toužíte po 2DIN autorádiu, připravte si sumu minimálně 3 tisíce korun. Za dotykový displej zaplatíte cca o 2 tisíce navíc, ale cena může dle funkcí stoupat i k 15 tisícům.