fiat-panda-40-let

Objevování 40leté historie Pandy pokračuje. Video oslavující výročí ikony značky Fiat nás detailně seznámí s designem, který charakterizoval všechny tři generace tohoto městského vozu.

Aby mohl Luca Napolitano – ředitel značek Fiat, Lancia a Abarth pro region EMEA vyprávět příběh designu Pandy sešel se s Klausem Bussem, ředitelem designu skupiny FCA pro region EMEA. Společně zanalyzovali italský design a styl Pandy, který je dokonalou kombinací dostupnosti, funkčnosti a praktičnosti.

Přečtěte si také:  Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 se představuje. Je to parádní oslava 45 let GTI

„Úspěch automobilu závisí na vítězné strategii a záblesku stylistické intuice, které pramení z výzkumu nových trendů ve smyslu chutí a potřeb zákazníků,“ řekl Luca Napolitano. „V podstatě pramení ze složitého vzorce, který formuje nejpřísnější kritik: samotný čas. Stejně je tomu i u Fiatu Panda, který letos překračuje hranici svých prvních 40 let. Jeho design pramení ze složité rovnice, kterou formovaly tři generace nabité mnoha technologickými a prodejními rekordy. Panda je rovněž bezpochyby ztělesněním vztahu s automobilem, který je v tomto případě bezprostřednější a bezstarostnější. Ostatně, stačí pomyslet na 7,8 milionu vozidel, které byly k dnešnímu vyrobené. V první polovině letošního roku se Panda spolu s modelem 500 stala opět nezpochybnitelným lídrem evropského segmentu A. Po uvedení hybridního motoru bylo prodáno téměř 59 tisíc vozidel a podíl Pandy v segmentu dosáhl 17,1 %, což reprezentuje meziroční nárůst 2,3 procenta.“

To je panda, městský vůz s trvalou schopností překvapovat a nabízet řešení pro nesmírně široké požadavky. Jedná se o víceúčelový, jednoduchý, intuitivní a dostupný vůz. Jedním slovem, Fiat.

„Po premiéře v roce 1980 se Fiat Panda stal velmi rychle známý jako kouzelná skříňka plná originálních a překvapivých nápadů,“ říká Klaus Busse. „Panda byla stvořena k tomu, aby byla používaná, aby žila, nejen aby byla vidět. Je to typický objekt designu, který je milovaný pro svou funkčnost i styl. A právě proto si získala srdce tolika lidí.“

Mezi tajemství úspěchu Fiatu Panda patří kompaktní vnější rozměry, velký vnitřní prostor, který lze nakonfigurovat pro jakýkoliv požadavek přepravy, široká paleta motorizací a pestrá škála barev. To vše je zabalené do známé, robustní a uklidňující formy, která okouzlí při jízdě městem i na nejvzdálenějším úpatí hory. Není náhodou, že Panda je nejoblíbenějším vozem v Itálii i v řadě dalších evropských zemích. Lidé si ji volí jako svého společníka pro každodenní cesty. Panda je městský vůz, ale zároveň je i malým SUV, dokonce jim byla i v době, kdy nikdo nevěděl, co SUV vůbec je. S modelem 4×4 se stala Panda skutečně nezastavitelnou.

Koneckonců, nabízet originální styl a funkčnost v kombinaci s chytrými řešeními, které zjednodušují a zlepšují život na palubě patří mezi základní prvky DNA značky Fiat. Stejně je tomu i u Pandy, která v průběhu času prošla evolucí, a přesto zůstala věrna sama sobě a nadále nabízí dokonalou rovnováhu mezi formou a funkčností. S každou generací nalezl tento městský vůz novou interpretaci svého stylu, nikdy ale neztratil svou identitu a především, nikdy neobětoval svou pověstnou všestrannost. Fiat Panda je funkční ikonou modelové nabídky značky Fiat a vyznačuje se osobitými stylistickými prvky, podle kterých je okamžitě rozeznatelná bez ohledu na generaci nebo rok výroby: od sklopných sedadel po vnitřní prostor, který může být uspořádán podle vašich představ, od čalounění po úložný prostor na palubní desce, až po jednoduché a intuitivní uspořádání ovládacích prvků pro příjemnou a bezpečnou jízdu.

Přečtěte si také:  Test Fiat Panda: Dovolenkový společník (2012)

V blízké budoucnosti bude Fiat Panda opět překvapovat. Jeho inovativní povaha je neustálým zdrojem inspirace designérů Centro Stile, kteří pracují na tom, aby objevili ještě chytřejší a funkčnější řešení městského vozu budoucnosti. Toto úsilí nedávno vyústilo v koncept Fiat Concept Centoventi. Jedná se odpověď značky Fiat na elektrickou udržitelnou mobilitu budoucnosti, která vychází z více než 120letých zkušeností.