bezpecnostni-pas-volvo
Takto vypadal první tříbodový bezpečnostní pás od Volva.

Možná to zní neuvěřitelně, ale tříbodový bezpečnostní pás je tu s námi už 61 let. A nemá ho na svědomí nikdo jiný než automobilka Volvo. Tedy, abychom byli úplně přesní, vynálezcem byl Švéd Nils Bohlin, který od roku 1958 působil na pozici bezpečnostního konstruktéra právě ve Volvu.

Automobilka tehdy bezpečnostní pásy používala, ale byly jen dvoubodové a nebyly nijak bezpečné. Paradoxně při nehodách způsobovaly mnohá vážná poranění a tak se rozhodlo, že je potřeba s tím něco udělat. Vynálezce si vzal do parády tříbodový bezpečnostní pás, který už v té době existoval, ale nebyl nikterak rozšířen a nebyl konstrukčně moc dobře zpracován. Byl to právě Nils Bohlin, který se rozhodl, že bude pás vést šikmo přes tělo a následně přes pas. V té době byl takový druh bezpečnostního pásu ještě tvořen dvěma částmi, ale svou funkci plnil dobře.

Přečtěte si také:  Bezpečnostní pásy stále někteří členové posádky nepoužívají. Ročně zemře v ČR na 80 nepřipoutaných

Jak ale připomíná Volvo, začátky tohoto bezpečnostního prvku nebyly u lidí moc oblíbené. Někteří jej dokonce odmítali s tím, že jde o porušení lidských práv. Řada řidičů proti používání bezpečnostního pásu brojila a tvrdila, že používat jej není vůbec dobrý nápad.

Také vám to z dnešního pohledu přijde absolutně směšné? Ostatně, jak připomíná samo Volvo. Jejich nápad od té doby zachránil více než milion životů.

https://www.instagram.com/p/CGUkZOFnuq_/

Ačkoliv jsme dnes o více než půl století dál, i dnes se najde řada lidí, která vám bude tvrdit, že moderní bezpečnostní systémy a asistenty jsou proti přírodě a že mají sloužit jen ke sledování lidí. Myslíte, že si děláme legraci? Podívejte se občas do diskuzí u článků zabývajících se například systémem eCall nebo jakoukoliv bezpečnostní novinkou. Okamžitě se tam sejde celá řada přispěvovatelů, která má pocit, že některé bezpečnostní prvky jsou vlastně k ničemu a že oni sami to jistě zvládnou i bez nich. Tak přesně to tvrdili lidé před 61 lety o tříbodových bezpečnostních pásech.

Přečtěte si také:  Šmírování řidičů a omezování maximální rychlosti. Dacie a Renaulty nepojedou více než 180 km/h a budou sbírat data o řidičích

Uvidíme, na co budou nadávat za dalších 60 let. Neměli by ale zapomínat, že v případě nehody jim to, co tak nenávidí, může snadno zachránit život.