Jen před pár dny Volvo oficiálně oznámilo, že jeho nové modely nepojedou více než 180 km/h. Podle automobilky je tohle rychlost, kterou jsou prý řidiči ještě schopni zvládnout. Cokoliv nad tuto hodnotu je pro ně samotné, ale samozřejmě i pro jejich okolí nebezpečné, a tak také nežádoucí. Tato zpráva vyvolala vlnu pochopení, ale samozřejmě i kritiky, ovšem Volvo si stojí za svým. Do pár let chce, aby jeho vozy byly tak bezpečné, že v nich na silnicích nikdo nezahyne. Nicméně víte, co se říká? Že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. A tahle cesta podle nás nikam jinam nevede.

Potvrzuje to podle nás i další oznámení Volva, které se také točí kolem bezpečnosti. Automobilka se rozhodla, že do interiérů nových modelů již brzy umístí speciální kameru se systémem, který bude schopen vyhodnotit, jestli je řidič, který se zrovna posadil za volant, pro jízdu způsobilý. Pokud nebude, auto ho prostě nenechá odjet. V případě, že pak takový systém vyhodnotí nezpůsobilost řidiče během jízdy, donutí ho zastavit.

Volvo Cars zavede u všech svých vozů omezení maximální rychlosti na 180 km/h

Systém bude přes kameru sledovat a vyhodnocovat chování řidiče. Bude umět rozpoznat nemoc, únavu nebo samozřejmě opilost. V případě nemoci, infarktu za volantem nebo náhlé nevolnosti bude také umět zavolat i záchranné složky. V případě, že stav řidiče vyhodnotí jako opilost, nedovolí mu s autem odjet.

Celá tato hysterie kolem bezpečnosti má podle Volva jednoduchý důvod. Značka chce svými modely předcházet veškerým komplikacím na silnici a ne jen mírnit jejich následky, tak, jak to dělá doposud.

Zatím není úplně jasné, jak tato kontrola řidiče bude fungovat, ale mluví se o scanu oční sítnice, která jak nemoc, tak třeba i drogy nebo prostě jen únavu či nemoc prozradí. Poslední dobou se také mluví o tom, že je to jen otázka času, kdy se podobného systému chytí ostatní značky nebo dokonce úřady. U těch si můžeme být jistým nadšením pro omezování a vychovávání jisti, ale automobilky se k podobným krokům zatím staví dost skepticky. Bezpečnost je samozřejmě důležitá, ale Volvo to podle nás dovádí do extrému. Kdo z vás zná seriál Černé zrcadlo, jistě s námi bude souhlasit, že Volvo by s klidem mohlo natočit jeden díl. A to se nám tedy moc nelíbí…