Volvo ke svým vozům nabízí červený klíč, jeho funkce je jiná než u Hellcatů

Od Pavel Srp | 28. 12. 2016 0

V případě nákupu nového vozu dostanete zpravidla dva klíče, většinou oba dva vypadají stejně a mají i stejnou funkci. Existují ale také automobilky, které vám nabídnou ještě jeden, jiný klíč. Například Dodge pro modely Hellcat a nebo Volvo…

Jenže, tenhle „jiný“ klíč u Volva, ač je podobně červený jako u Hellcatů, funguje na zcela jiném principu. Vlastně docela obráceně.

Tento klíč Volvo nazývá jako „Red Key“ a naopak omezuje použití auta v případech, kdy je to žádoucí. Jde zejména o situace, kdy jste vůz předali do servisu, hotelovému personálu a podobně.

Auto samozřejmě rozpozná, kterým klíčem byl vůz nastartován a v případě, že půjde o tento červený, pak některé funkce omezí, jiné naopak aktivuje. Omezí zejména dynamiku, standardně bude rychlost omezena na 120 km/h. Aktivují se naopak veškeré bezpečnostní asistenty jako upozornění na překročení rychlosti, adaptivní tempomat s přednastavenou maximální možnou vzdáleností rozestupu od aut před vámi, asistenta hlídání jízdních pruhů, asistent hlídání mrtvého úhlu či rozpoznávání dopravní značek. Samozřejmě pouze v případě, že je těmito systémy auto vybaveno.

Při použití běžného klíče je možné v Menu vozu upravit nastavení následujících systémů:

  • Omezovač rychlosti (Speed Limiter)
  • Připomenutí rychlosti
  • Maximální hlasitost systému reproduktorů
  • Adaptivní tempomat

„Bezpečný“ červený klíč se nabízí v rámci příplatkového příslušenství pro nejnovější modely XC90, S90 a V90.