V Londýně to o prázdninách žije. Sjížději se se sem ze všech koutů a zemí majitelé obyčejných, ale i raritních supersportů a projíždějí se ulicemi. Občas se mezi kolemjdoucími i kolemjedoucími najde nějaký blbec, který jim musí dokázat, že tady nemají co dělat. Mnohem větší rozruch ale způsobil až mimozemsky vypadající Volkswagen XL1, který se před pár dny do Londýna podíval.

A důvod je jednoduchý. V Londýně je totiž potřeba za vjezd do centra platit něco jako mýto. Poplatek za vjezd se jmenuje Londýnská Congestion Charge a od 1.července letošního roku ho musí platit všichni ti, jejichž auto do ovzduší vypouští více než 75 g CO2 na 1 ujetý kilometr (před 1.7.2013 to bylo 100 g/km CO2), navíc musí plnit alespoň EURO 5. Tyto hodnoty už splňují pouze některé hybridy a elektromobily.

Jako jedním z možných řešení, navíc na dlouhých pár let, se zdá koupě třeba právě Volkswagenu XL1, jehož emise CO2 jsou pouhých 21 g/km. Dokáže to díky kombinaci perfektní aerodynamiky a plug-in hybridního systému. Základem je dvouválcový motor TDI o výkonu 35 kW/48 koní, jenže je doplněn o elektromobil o výkonu 20 kW/28 koní. Oba motory jsou spojeny se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG.

XL1 dokáže jet rychlostí až 160 km/h a v případě potřeby zrychlí z klidu na 100 km/h za 12,7 sekundy. To vše navíc při spotřebě paliva pouze 0,9 l/100.

Volkswagen XL1 je 3 888 mm dlouhý, 1 665 mm široký a jen 1 153 mm vysoký a je striktně dvoumístní.

-PS-