Jak bude vypadat svět za 10, 20, 50 nebo 100 let? To je otázka, kterou si lidstvo pokládalo asi vždycky. A pokládají si ji také inženýři. Svoji vizi představil v roce 1989 také Volkswagen s konceptem Futura.

Koncept auta z budoucnosti Volkswagen Futura byl představen před 28 lety na autosalonu ve Frankfurtu. Už v té době přinesl několik prvků, které se dnes do auto masově dostávají. Jmenovat můžeme například elektrický posilovač řízení, elektronický plynový pedál a ruční brzda, nebo varování před čelní srážkou, ale také například natáčecí všechna čtyři kola a automatické parkování. Naopak design příliš soudobý není, ačkoliv podobně otevírané dveře nyní nabízí Tesla Model X.

O pohon konceptu se staral zážehový čtyřválcový motor s objemem 1,7 litru s přeplňováním kompresorem a přímým vstřikem paliva. Výkon byl 60 kW/82 koní a točivý momente 155 Nm. Tyto hodnoty sice nijak neoslní (a nejinak tomu bylo i tehdy), ale koncept naopak překvapil spotřebou paliva. Ta na tento tunový vůz dělala velmi slušných 4,6 litru na 100 km.