Mini městské vozy vynikají miniaturními modely a podobně malými motory. Platí to teď a platilo to tak vlastně vždycky. Na přelomu tisíciletí sjížděl z pásů továrny Volkswagen malý model Lupo, pod jehož kapotou byly na výběr čtyřválcové motory o objemu 1,0 litru a 1,4 litru spalující benzín a naftový nepřeplňovaný motor 1,7 litru SDI.
Sami určitě uznáte, že s takovými motory auto žádným rychlíkem nebude. Pro ty, kteří by i přesto chtěli jezdit svižněji, byl v nabídce model GTI, pod jehož kapotou se v objemu 1,6 litru tísnilo 130 koní. Jenže chorvatskému majiteli tohoto bílého kousku, Petaru Biocicovi, bylo i to málo. A za chvíli pochopíte proč…
Na začátku byl Volkswagen Lupo se základním mrňavým motorem 1,0 litru. Petar tento motor z auta vyndal a na jeho místo se rozhodl nainstalovat největší atmosférický motor, který se v té době ve vozech Volkswagen nabízel, šestiválec VR6 o objemu 2,8 litru. Jak je vidět z fotek, nebylo to vůbec jednoduché, a i když se všelijak laborovalo a přemýšlelo, stejně se pod kapotu motor nevešel.
Pořád to ale nebylo ono, výkonu bylo prostě málo. :D Nabízelo se jediné řešení. Podobně jako v této Octavii, jsou nakonec i v tomto Volkswagenu Lupo motory dva! Do prostoru zavazadlového prostoru a zadních sedadel putoval ještě jeden šestiválec 2,8 VR6.
S trochou nadsázky by se dalo říci, že nyní jde o auto s trvalým pohonem všech kol a pohonným ústrojím W12 5,6 litru, jehož výkon je kolem 600 koní s použitím Nitra a cca 400 koní standartně. Každý motor má vlastní převodovku i spojku.
Vzhledem k tomu, že má auto přesně 1 420 kilogramů, musí to být neskutečná střela. O její bezpečné ovládání se stará sportovní podvozek KW varianta 3 (nastavitelná výška i tuhost na obou nápravách) a o bezproblémové zastavení se starají obrovské brzdové kotouče a třmeny z Porsche.
Pokud by vás o tomto projektu zajímalo více – včetně kompletní dokumentace úprav – otevřete si tento odkaz!
-PS-