Volkswagen Golf GTI Clubsport S proletěl cílovou čárou „Zeleného pekla“ jako šíp. Nejvýkonnější Golf GTI všech dob, řízený německým závodním jezdcem Bennym Leuchterem (28), právě překonal na Severní smyčce Nürburgringu dosavadní rekordní čas na kolo v kategorii sériově vyráběných vozů s pohonem předních kol, porazil tak SEAT Leon Cupra, Renault Mégane R.S. 275 Trophy R, ale i Hondu Civic Type R. Budoucí konkurenti budou muset překonat Leuchterův čas s GTI: 7:49:21 min. Tento exkluzivní nový sportovní vůz, odvozený z modelu Golf GTI Clubsport, vznikl na oslavu 40. výročí modelu GTI. Již Golf GTI Clubsport smazává hranice mezi sériově vyráběnými a závodními vozy díky výkonu 195 kW/265 k (který lze funkcí zvýšení plnicího tlaku přechodně zvýšit na 213 kW/290 koní) a aerodynamice, která byla v mnoha oblastech zcela přepracována, aby se zvýšily přítlačné síly.

Volkswagen dává legendární modelové řadě novou korunu modelem Golf GTI Clubsport S, který slaví světovou premiéru na Setkání GTI u jezera Wörthersee (4. až 7. května). Výkonové parametry nové vlajkové lodi řady Golf GTI zahrnují kdykoli dostupný nejvyšší výkon 228 kW/310 koní, zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy a nejvyšší rychlost 265 km/h (neomezená). Provozní hmotnost EU (včetně řidiče a zavazadel) byla snížena na 1360 kg. Nicméně je to právě rekordní čas na Severní smyčce, který skutečně dokládá výjimečnou rychlost tohoto vozu.

Nastavení Nürburgring. Celosvětově exkluzivním prvkem výbavy modelu Golf GTI Clubsport S je nastavení pro nejnáročnější závodní okruh na světě, které lze aktivovat voličem jízdních režimů. Vůz je totiž sériově vybaven individuálně nastavitelnou dynamickou regulací podvozku DCC (Dynamic Chassis Control) a voličem jízdních režimů. V režimu „Individual“ vyvinuli inženýři nastavení, které je precizně přizpůsobeno jedinečným podmínkám Nürburgringu. Kromě toho jsou k dispozici jízdní režimy Comfort, Normal a Race. Řidič si samozřejmě může jako obvykle upravit nastavení v režimu Individual a kdykoli se může vrátit k nastavení Nürburgring před jízdou na Severní smyčce obnovením režimu Individual v menu na dotykovém displeji. Tato jedinečná konfigurace změní parametry nastavení zvuku, motoru a řízení (vůz je sériově vybaven progresivním řízením) do režimu Race a DCC do režimu Comfort. V tomto případě se však za touto volbou skrývá zcela odlišná skupina nastavení místo normálních nastavení Race a Comfort.

Výroba omezena na 400 vozů. Pro celý svět bude vyrobeno 400 vozů, z nichž 100 bude dodáno zákazníkům v Německu. Barvy limitované edice se drží původního GTI: „červená Tornado“, „bílá Pure“ a „perleťová černá Deep“. Střecha červených a bílých vozů GTI Clubsport S je lakována černou barvou. Tento vůz bude mít na všech trzích dvoudveřovou karoserii a mechanickou převodovku, aby byla minimalizována hmotnost. V porovnání s dvoudveřovým modelem Golf GTI Clubsport s mechanickou převodovkou došlo k výraznému snížení hmotnosti verze „S“. Výsledkem je výkonová hmotnost 4,15 kg/k. Dvoumístný Golf GTI Clubsport S poskytuje nejvyšší točivý moment 380 Nm mezi 1700 a 5300 ot./min. Největší úspory hmotnosti bylo dosaženo eliminací zadních sedadel, včetně středové loketní opěrky. Hmotnost dále snižuje menší akumulátor, jakož i odklon od postradatelných detailů, jako jsou izolační materiály, dvojitá podlaha zavazadlového prostoru, kryt zavazadlového prostoru, podlahové rohože a izolace kapoty. Stejný účel plní také hliníkový pomocný rám přední nápravy a hliníkové středy brzdových kotoučů. Na druhé straně byla hmotnost zvýšena pneumatikami Michelin rozměru 235/35 ZR na 19“ kolech „Pretoria“ z lehké slitiny, které jsou tak důležité pro sportovní výkony, neméně zásadním systémem DCC, jakož i příčnou výztuhou mezi vzpěrami přední nápravy, dělicí sítí za sedadly a kobercem vzadu. Celkové snížení hmotnosti tedy činí přibližně 30 kg v porovnání s podobně vybaveným modelem Golf GTI Clubsport. Pohotovostní hmotnost EU je pouhých 1285 kg (provozní hmotnost EU, včetně řidiče a zavazadel: 1360 kg). Při výkonu 310 koní tak vychází výkonová hmotnost 4,15 kg/k, která zaručuje mimořádnou jízdní dynamiku. Nižší hmotnost znamená také vyšší hospodárnost: 7,4 l/100 km (tomu odpovídají emise CO2 172 g/km).

Přečtěte si také:  Test plug-in hybridu Volkswagen Golf GTE (2021)

Specifikace motoru. Vývojový tým pro zvýšení výkonu motoru maximálně využil synergie mezi závodními a sériově vyráběnými vozy na základě svých zkušeností s novým závodním vozem Golf GTI TCR (243 kW/330 koní a 410 Nm) pro závody cestovních vozů TCR International Series. Aplikací poznatků ze závodního nastavení vozu Golf GTI TCR pro mistrovství cestovních vozů se podařilo zvýšit výkon na 310 koní a maximální točivý moment na 380 Nm. Inženýři dosáhli zvýšení výkonových parametrů úpravou řídicí jednotky motoru a použitím nové výfukové soustavy s průměrem potrubí před koncovkami 65 mm místo 55 mm, která snižuje zpětný tlak výfukových plynů a zvyšuje výkonové parametry. Vedlejším plodem úprav je úžasný a výrazný zvukový projev při brzdění, který napodobuje efekt „střílení do výfuku“ závodních vozů v důsledku vynechání zapalování. To platí v mimořádné míře pro jízdní režim Race (společně s dalšími změnami, jako jsou vyšší otáčky motoru, atd.), v němž je Golf GTI Clubsport S vyladěn pro maximální sportovní výkony a extrémně agilní reakce na pohyby pedálu plynu, stejně jako v nastavení Nürburgring. V rámci úprav integrovali inženýři také nové palivové čerpadlo s vyšším průtokem. Motor modelu Golf GTI Clubsport S s pohonem předních kol technicky vychází z motoru TSI se zdvihovým objemem 1984 cm3, který pohání také ostatní verze modelů Golf GTI a Golf R. Tento zástupce třetí generace motoru EA888 se může pochlubit mnoha technickými vylepšeními, mezi něž patří kapalinou chlazený výfukový kanál k turbodmychadlu, integrovaný do hlavy válců, a proměnné časování sacích i výfukových ventilů.

Volkswagen-Golf-GTI-Clubsport-S-03

Specifikace nejexkluzivnější verze modelu Golf GTI zahrnuje rovněž následující prvky vnější výbavy: speciální sportovní pneumatiky s hladkým dezénem doplněným nemnoha výraznými drážkami (Michelin Sport Cup 2) na 19“ kolech „Pretoria“ z lehké slitiny, tmavě tónovaná skla zadních oken (65% absorpce světla), typové označení „Clubsport S“, černě lakovanou střechu (také pro verze s červenou a bílou barvou karoserie) a xenonové světlomety s funkcí odbočovacích světel a diodami LED pro denní svícení. Upravena byla rovněž 17“ brzdová soustava, jejíž komponenty jsou mimořádně odolné vůči působení vysokých teplot při jízdě na závodním okruhu. Středy brzdových kotoučů jsou vyrobeny z hliníku, zatímco třecí prstence jsou z lité oceli a připevněné k hliníkovým středům litými čepy, takže se mohou po zahřátí radiálně rozpínat. Další výhodou nových brzdových kotoučů je dobré dávkování brzdné síly a stabilita. Důležitým faktorem pro dynamické jízdní vlastnosti vozu je snížení neodpružené hmotnosti každého kola o jeden kilogram díky hliníkovým středům brzdových kotoučů. Golf GTI Clubsport S vyjíždí z bran výrobního závodu také se speciálním brzdovým obložením na přední a zadní nápravě, které optimalizuje výkon brzdové soustavy za vysokých teplot.

Každý ze 400 vyrobených vozů Golf GTI Clubsport S bude mít své výrobní číslo (od 001/400 do 400/400) na středové konzole vpředu. Řidič a spolujezdec vpředu sedí v závodních skořepinových sedadlech, které poskytují potřebné boční vedení při rychlé jízdě po Severní smyčce. Výbava zahrnuje rovněž charakteristické prvky modelu GTI, známé z „normálního“ modelu Golf GTI Clubsport, včetně kultovní hlavice řadicí páky v podobě golfového míčku, obšitého Alcantarou, červené linie na bezpečnostních pásech, ozdobných prvků „Honeycomb 40“ (na přístrojové desce a výplních dveří) a elegantních detailů lakovaných černým klavírním lakem. Sportovní volant obšitý Alcantarou (a opatřený chromovaným logem GTI, červeným prošíváním a označením polohy 12 hodin) padne skvěle do ruky a byl ergonomicky navržen pro optimální výkony na závodním okruhu. Červené nápisy GTI zdobí prahové lišty z ušlechtilé oceli.

Přečtěte si také:  Ostrá nákupní taška v podobě Toyoty GR Yaris na Nürburgringu zazářila. Její jízda je skvělá

Volkswagen-Golf-GTI-Clubsport-S-04

Od GTI Performance až ke GTI Clubsport S. Autorem nápadu vyvinout Golf GTI Clubsport S je tým značky Volkswagen zodpovědný za „normální“ GTI, který na něj přišel během testování finální verze aktuálního modelu Golf GTI Performance na závodním okruhu. „Všem nám bylo jasné, že toto GTI má obrovský potenciál,“ vzpomíná Karsten Schebsdat, vedoucí nastavení podvozku. „Rozhodli jsme se proto, že z tohoto vozu získáme nejvyšší možné výkony. Malý tým absolvoval celý proces, odzdola nahoru, podobně jako v minulosti, když vznikal první Golf GTI.“ Kromě již výše popsaného snížení hmotnosti a vylepšení výkonových parametrů byly při vývoji skutečně rychlého vozu zásadní další dva faktory: optimální aerodynamika a výjimečný podvozek. Nový Golf GTI Clubsport S je výjimečný v obou oblastech.

Co se týče aerodynamiky a souvisejících hodnot přítlaku, vyšel Volkswagen z úprav realizovaných již u modelu Golf GTI Clubsport. Obě verze – „Clubsport“ a „Clubsport S“ – jsou charakterizovány zcela novými nárazníky vpředu. Nový design zlepšuje přívod vzduchu k motoru, aerodynamiku a přítlak vpředu. Střešní spoiler vzadu byl aerodynamicky zdokonalen v aerodynamickém tunelu a u verzí Clubsport je výrazně větší než u verzí Golf GTI a Golf GTI Performance. Výsledkem je výrazně optimalizovaná aerodynamika. Mezi střechou, která je kompletně černá, a spoilerem s křídlovitým tvarem je úzká vzduchová mezera. Dvoudílný střešní spoiler vyčnívá vzhůru nad linii střechy. Po stranách přechází spoiler do černých aerodynamických ploch na víku zavazadlového prostoru. Tento druh vícedílného spoileru má velmi komplexní konstrukci, která dokonale plní požadovaný aerodynamický účel v podobě výrazného zvýšení přítlaku na zadní nápravu. Součástí stylistického a aerodynamického konceptu je také černý zadní difuzor. Aerodynamická opatření vytvářejí větší přítlak na zadní nápravu než na přední nápravu, což zvyšuje stabilitu verzí Clubsport. Zvýšení jízdní stability, zejména na zadní nápravě, umožňuje precizně vyladit podvozek pro ještě vyšší jízdní komfort. V případě modelu Golf GTI Clubsport S to znamená, že mohla být prakticky eliminována nedotáčivost, která je pro vozy s pohonem předních kol typická.

Volkswagen-Golf-GTI-Clubsport-S-01

Verze Clubsport S má speciální sportovní podvozek. Specialisté na podvozek přepracovali obě nápravy modelu Golf GTI Clubsport S. Modulární víceprvková zadní náprava tím získala ještě větší potenciál pro maximální směrovou stabilitu, umožňující dosažení vyššího příčného zrychlení. Bez úpravy přední nápravy se vzpěrami McPherson by to však vedlo k větší nedotáčivosti. Karsten Schebsdat, odborník na podvozek, k tomu vysvětluje: „Abychom neutralizovali nedotáčivost a zároveň zvýšili přilnavost, realizovali jsme opatření proti nedotáčivosti na přední nápravě a zkonstruovali speciální těhlice kol.“ Výsledkem jsou větší úhly odklonu kol. Negativní odklon zvyšuje potenciál pro směrovou stabilitu, čímž je optimalizována přilnavost na přední nápravě. Clubsport S je charakterizován podobně dobrou vyvážeností jako „normální“ Clubsport, a to dokonce i při vyšším příčném zrychlení, což umožňuje projíždět zatáčky ještě vyššími rychlostmi. Brzdný výkon byl rovněž optimalizován. Příslušná opatření zabraňují především „utržení zádě“, zejména při brzdění na vjezdu do velmi rychlých zatáček. V kombinaci s aerodynamickými opatřeními může řidič s vozem Golf GTI Clubsport S cíleně brzdit na vjezdu do zatáček, aniž by došlo ke ztrátě jízdní stability. Výsledkem je extrémně dobrá ovladatelnost při jízdě na limitu a čas na Severní smyčce pouhých 7:49:21 min.

Přečtěte si také:  Vodíková Toyota Mirai ujela na jednu jednu nádrž tisíc kilometrů

Řízení trakce: Vůz má ještě lepší trakci dokonce i při maximální akceleraci díky upravenému nastavení podvozku a sportovním pneumatikám s hladkým dezénem doplněným nemnohými výraznými drážkami. Volkswagen na tomto základě upravil také software ESC. Přestože protiprokluzový systém zasahuje v modelu Golf GTI Clubsport S později a při zásahu dochází k menšímu snížení točivého momentu, podařilo se prakticky eliminovat „odskakování předních kol“, které je typické pro výkonné vozy s pohonem předních kol při maximální akceleraci. Tento citelný přínos se podobá funkci Launch Control ve vozech s automatickou převodovkou. Akceleraci podporují také tužší ložiska motoru, nová kyvná vzpěra mezi převodovkou a přední nápravou a vyztužené převodné ústrojí. Mezi další důležité prvky patří funkce XDS+ pro podporu jízdní dynamiky a uzávěrka předního diferenciálu, která je také součástí sériové výbavy.

Volkswagen-Golf-GTI-Clubsport-S-05

Uzávěrka předního diferenciálu. V porovnání s čistě mechanickými uzávěrkami má uzávěrka předního diferenciálu modelů Golf GTI Clubsport a Golf GTI Clubsport S variabilní míru svornosti a je dokonale integrována do činnosti systémů ESC, EDS a XDS+. Díky tomu je možné kompletně eliminovat negativní vliv na preciznost řízení, k němuž by jinak docházelo s mechanickou uzávěrkou.

ESC Sport. Stejně jako pro ostatní verze GTI nabízí Volkswagen také funkci „ESC Sport“ pro velmi zkušené řidiče. V modelu Golf GTI Clubsport S je systém aktivován ve dvou stupních tlačítkem na středové konzole. Krátkým stisknutím tlačítka přejde elektronicky řízený stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control) do režimu „ESC Sport“. Při velmi rychlé jízdě s mnoha zatáčkami – například na Severní smyčce – reaguje ESC později, a tím umožňuje ještě agilnější jízdní vlastnosti. Pokud řidič drží tlačítko stisknuté více než tři sekundy, dojde k úplné deaktivaci systému ESC. GTI lze nyní řídit na limitu zcela v režii řidiče bez jakýchkoli regulačních zásahů. Kromě ovládání tlačítkem na středové konzole může být ESC aktivováno nebo deaktivováno také v menu pro nastavení vozidla.

Nastavení Severní smyčka Nürburgringu. Většina závodních okruhů po celém světě je prosta velkých nerovností nebo výškových rozdílů. To neplatí pro Severní smyčku Nürburgringu, kde je velké množství jak nerovností, tak výškových rozdílů – a k tomu navíc čeká na řidiče bezpočet zatáček. Výsledkem je jedinečná kombinace úseků, které kladou vysoké nároky na jízdní dynamiku v příčném i svislém směru. Vůz, vyladěný pro jízdu na Nürburgringu, musí být na jedné straně schopen projíždět zatáčky vysokou rychlostí a zároveň si poradit i s extrémními nerovnostmi a výškovými rozdíly. Jinými slovy, je-li vůz nastaven pro jízdu na normálním závodním okruhu, pak má jeho podvozek obvykle velmi tvrdou charakteristiku, která není pro Severní smyčku vhodná. Podvozek totiž musí absorbovat rázy od nerovností tak, aby kola zůstávala v dokonalém kontaktu s vozovkou. To znamená, že vůz musí být relativně měkký ve svislém směru, ale zároveň tuhý z hlediska příčné dynamiky. A přesně tyto požadavky zohlednili inženýři značky Volkswagen v nastavení pružin a tlumičů – zejména co se týče nastavení tlumičů dynamické regulace podvozku DCC (Dynamic Chassis Control). Tento systém umožňuje optimální řízení tlumicí síly v závislosti na jízdních podmínkách a tato charakteristika byla optimalizována pro Severní smyčku v jízdním režimu Individual modelu Golf GTI Clubsport S.