Na staré Volkswageny, které trhají asfalt už jsme si asi zvykli. Ať už to byl Golf první generace s rovnou tisícovkou koní pod kapotou a pohonem 4×4 nebo jiná první generace, která na sprintu rozprášila Mercedes-Benz C63 AMG a nebo třeba zběsilý Golf generace druhé, který se chlubí výkonem 1013 koní, vždy jsme tak trošku nevěřícně zírali a mumlali si něco o vlku v rouše beránčím.

Dnes si vlnu druhé generace udržíme a představíme vám Volkswagen Golf z roku 1980, který má pohon všech kol a pod kapotou přeplňovanou čtyřválcovou bestii. Ta má objem 2,0 litru a výkon neuveřitelných 1150 koní a 1034 Nm točivého momentu. Uznejte sami, že tohle prostě není jen tak nějak upravená dvojka.

Společnost Boba Motoring, která má tuhle příšeru na triku, si s autem opravdu vyhrála. Vše je oproti standartnímu Golfu nové, vyztužené, zpevněné a předělané, takže původní je nejspíš jen kastle a budíky. I tak – nebo právě proto – se zdá, je to zatraceně dobře odvedená práce. Celé auto váží pouhých 1120 kg a sprint z 0 na 100 km/h uletí za nepochopitelných 2,6 sekundy a zrychlení ze 100 na 200 km/h se odehraje za dalších JEN 3,6 sekundy!

Podle úpravce se do auta tankuje čistý ethanol E85 místo benzínu, a i proto jsou ta čísla právě taková. Podívejte se na videu na krátké představení vozu a pak hlavně na jeho budíky. Přiznám se, že to prostě nechápu, protože ručičky na otáčkoměru a rychloměru tancují kankán takovou rychlostí, že chvílemi nevíte, jestli se vám to nezdá. Co se asi tak stalo, kdyby se na start postavil proti dvoumotorové Octavii nebo dvoumotorovému Lupu? 🙂

-AR-