Volkswagen California slaví 25. výročí

Autor: Pavel Srp - 11. 4. 2013


Volkswagen Užitkové vozy slaví v těchto dnech (10. až 14. dubna 2013) na výstavě Techno Classica v Essenu pětadvacáté narozeniny modelu Volkswagen California. Zároveň slaví také kulaté výrobní jubileum, protože během uplynulých 25 let sjelo z montážních linek 100 000 těchto vozů. Návštěvníky expozice značky Volkswagen Užitkové vozy čeká v hale 7 krátký pohled do historie klasického obytného vozidla od T3, přes T4 až po aktuální T5. Expozici postavenou v duchu rekreačních aktivit završují prapředci T1 a T2.

Cestování letadlem bylo drahé a stany už vyšly z módy. V 80. letech minulého století prožívala největší boom dovolená v kempu s obytným vozem. Stejně jako dřív lákala k dovolené i nadále především jižní Evropa a objevování jejích krás – nově však bez stanu či obytného přívěsu, bez cestování osobním autem nebo vlakem, nýbrž ve vlastním obytném automobilu. Tím vznikl zcela nový model trávení dovolené – dva dny tady, tři dny tam. Více svobody a individuálních zážitků bez každodenních povinností si lze sotva představit. Pro Volkswagen to byl dostatečný důvod k tomu, aby postavil vlastní obytný automobil s názvem California.

Nápad to nebyl úplně nový. Westfalia již delší dobu vyráběla obytný automobil Joker na základě modelu Volkswagen Transporter, jehož základní koncepce se v průběhu let plně osvědčila. Sklopnou zadní lavici pro dvě osoby, kterou lze v případě potřeby rozložit na ložnou plochu, doplňuje úzká kuchyňská linka s chladničkou, plynovým vařičem a kuchyňským dřezem a úložný prostor na levé straně. Díky tomuto rozdělení zůstal volný přístup do vozidla širokými posuvnými dveřmi. Jenže přestavba Joker, promyšlená až do posledního detailu s mnoha drobnými nadstandardními prvky, byla pro běžné spotřebitele cenově nedostupná. A přesně na tomto bodě Volkswagen zapracoval. Díky mnoha úsporným opatřením a vyhlídce na sériovou výrobu ve výrazně větším měřítku byla výbava modelu Joker osekána na rozumnou úroveň. Úspěchem této diety byla tehdejší základní cena pouhých 39 900 DM.

Tím byl položen základ pro celé generace vozidel California, jejichž skvělá koncepce se osvědčovala po následujících 25 let. Na rozdíl od verzí s vysokou střechou nebo dlouhým rozvorem byl model California s výklopnou střechou, zavěšenou vzadu, zastoupen ve výrobním programu nepřetržitě ve všech letech a generacích. To dokumentují také vystavené modely. Zatímco v případě modelu T3 se jedná o základní verzi tehdejšího modelu California, v případě novějšího T4 si mohou návštěvníci prohlédnout žádaný speciální model „Freestyle“. Kruh uzavírá aktuální model California Beach Edition, který opět ztělesňuje základní myšlenku cenově dostupného obytného vozu.

V aktuální páté generaci je na českém trhu pro model California k dispozici přeplňovaný turbomotor 2.0 TSI (150 kW/204 koní) a čtyři motory 2.0 TDI ve výkonových stupních 75 kW/102 koní, 84 kW/114 koní (BlueMotion), 103 kW/140 koní nebo 132 kW/180 koní. Oba výkonné motory TDI a TSI jsou spojeny s šestistupňovou mechanickou převodovkou. V závislosti na zvoleném motoru je možná také kombinace s převodovkou DSG a pohonem všech kol 4Motion. Vozy s pohonem všech kol nebo s motorem TDI o výkonu 132 kW/180 koní, přeplňovaným dvěma turbodmychadly, jsou vybaveny 17″ koly. Řidiče podporují elektronické podvozkové systémy ABS, ASR, ESP a asistent pro rozjezd do kopce. U vozidel objednaných s tažným zařízením nechybí ani funkce pro stabilizaci přívěsu. Základní cena modelu California činí na českém trhu 876 046 Kč bez DPH (1 060 016 Kč s DPH) s motorem 2.0 TDI o výkonu 75 kW/102 koní.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru