Speciálně upravený Volkswagen Beetle stanovil nový rychlostní rekord v rámci tradiční akce World of Speed Event na pláních vyschlého jezera Bonneville v Utahu (USA). Beetle LSR (Land Speed Record), poháněný motorem 2.0 TSI s přeplňováním turbodmychadlem a přímým vstřikováním paliva, dosáhl na jednomílovém úseku rychlosti 328,195 km/h (205,122 mil/h), což je nejvyšší zaznamenaná rychlost v historii modelu Beetle.

volskwagen-beetle-lsr-328-kmh-1

Pro rychlosti vysoce přesahující hranici 300 km/h byl Beetle LSR dalekosáhle přepracován a přizpůsoben platným pravidlům pro rekordní jízdy na solné pláni. Nejvyšší výkon motoru TSI 2,0 litru (mimo jiné s novým turbodmychadlem, jinými písty, vačkovými hřídeli, ojnicemi a upravenou hlavou válců) byl zvýšen na 550 koní. Rekordní vozidlo se zároveň může pochlubit točivým momentem 571 Nm.

Pro extrémní podmínky byl Beetle vybaven speciálními koly a pneumatikami pro jízdu na solném povrchu a světlá výška jeho karoserie byla výrazně snížena. Samosvorný diferenciál navíc vylepšuje trakci, zatímco potřebnou ochranu jezdce zajišťuje soubor bezpečnostních opatření, tvořený ochranným rámem pro případ převrácení, závodním sedadlem včetně pětibodových bezpečnostních pásů a hasícím systémem. Držitel rekordu kromě toho disponuje dvěma brzdnými padáky, které přispívají ke zpomalení vozu Beetle z vysokých rychlostí.

Výkon dosažený při rekordních jízdách, pořádaných každý rok v létě, byl oficiálně zapsán závodní asociací USFRA (Utah Salt Flats Racing Association).

volskwagen-beetle-lsr-328-kmh-2