seat-vyhled-z-interieru

Volant v autě je špinavější než průměrné záchodové prkénko

Autor: Anina Russová - 29. 1. 2019


Důrazně vás varujeme, pokud právě jíte, čtení odložte. Výsledky této studie nejsou zrovna příjemné. Vlastně jde o dva průzkumy, které spolu velmi úzce souvisejí. První průzkum si nechala udělat americká autopůjčovna CarRentals.com. Ten se zaměřil na to, jak často si lidé v autě uklízí. Ze vzorku 1000 lidí vyšlo najevo, že 32 %, tedy 320 lidí v autě uklidí asi jedenkrát za rok, a to navíc jen tak, aby se neřeklo. O nějaké dezinfekci v průzkumu nepadlo ani slovo.

A nepadlo ani ve studii, kterou zpracovalo americké Národní centrum biotechniky. To se rozhodlo zjistit, jak jsou na tom interiéry aut – respektive hlavně volanty – s bakteriemi. A výsledek? Jsou na tom mnohem hůř než záchodová prkénka. Opravdu! Abyste přesně pochopili, jak to s počty bakterií je, měli byste vědět, že jejich počet se počítá na kolonie bakterií na centimetr čtvereční, přičemž výsledek je označen zkratkou CFU. Čím vyšší číslo CFU, tím větší problém.

Průměrné auto na tom v tomto směru je naprosto děsivě, protože podle amerického centra je na jeho volantu přibližně 629 CFU. Nepřijde vám to tak hrozné? Pak vás jistě bude zajímat, že na průměrném domácím záchodovém prkénku je to jen asi 172 CFU a na mobilu jen 100 CFU. Moc dobře na tom nejsou ani tlačítka ve výtahu, na kterých inženýři naměřili hodnotu 313 CFU. Ovšem tam to člověk čeká, ale v autě?

Podle vědců jde nejčastěji o bakterie stafylokoka a o viry propionibacterium. Pokud tedy trpíte na ekzémy, akné, zažívací problémy, neustálé angíny a chřipky, možná si zkuste vydezinfikovat interiér auta. A možná to udělejte jen tak, preventivně. Během zjišťování přítomnosti bakterie vědci totiž našli i zbytky fekálií…


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru