krizovatka

Víte, kdy se smíte otočit v křižovatce? Zákon na to má jednoznačnou odpověď

Autor: Anina Russová - Zdroj:Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Pavel Srp - 18. 2. 2024


Mezi řidiči často panuje přesvědčení, že otáčení v křižovatce automaticky znamená pokutu a přestupek. Není to ale pravda. Existují křižovatky, ve kterých se můžete beztrestně otočit a poznáte je velmi snadno.

Kdy ano, kdy ne?

Dobře si pamatujte, že jakmile je křižovatka řízena semafory nebo policistou, na jakékoliv otáčení musíte zapomenout. Stejně tak si otáčení rozmyslete, pokud je přímo zakázáno dopravní značkou, na které je otáčející se přeškrtnutá šipka. V těchto případech by otáčení vyšlo na 2000 Kč.

Pokud křižovatka není řízená semafory nebo policistou, otočit se můžete. A to platí i v situaci, kdy křižovatka sice standardně řízena semafory je, ale bliká jen oranžové světlo. V tu chvíli se fakticky o řízenou křižovatku nejedná. Stejně tak v situaci, kdy jsou semafory vypnuté. Jen pozor na případné dopravní značky.

Jak se správně otočit?

Platí, že při otáčení musíte dávat velká pozor, nesmíte nikoho ohrozit, ale ani omezit. Nezapomeňte použít blinkry a dát přednost všem, kteří ji mít mají. A nezapomeňte na tramvaje! Na víceproudých komunikacích dávejte dobrý pozor, zda vás někdo neobjíždí nebo nepředjíždí.

Rovnou ale zapomeňte na jakékoliv otáčení na nepřehledných místech, poblíž horizontů nebo železničních přejezdů. Jakékoliv otáčení je také nemyslitelné na dálnicích!

 

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru