zeleznicni-prejezd-policie

Počet mrtvých i zraněných při nehodách s vlaky klesá. Nejhůře bylo před čtyřmi lety

Autor: Anina Russová - Zdroj: Správa železnic - Foto: Policie ČR - 20. 3. 2024


Železniční přejezdy jsou pro řidiče velmi nebezpečné. Hlavně pro ty nepozorné, nebo ty, kteří ignorují pravidla provozu týkající se jízdy přes železniční přejezd. Viníkem nehod aut a vlaků jsou v drtivé většině právě řidiči.

„Pozitivním zjištěním v meziročním srovnání na síti Správy železnic z let 2022 a 2023 je fakt, že klesá počet zemřelých osob. Každý lidský život je nenahraditelný, takže dalšímu zvyšování bezpečnosti či například snižování počtu zraněných osob budeme i nadále věnovat pozornost. V porovnání let 2022 a 2023 klesá počet projetí stopky u přejezdu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Nejvyšší počet zraněných po nehodách aut a vlaků byl v roce 2020, kdy jich bylo 276. V roce 2021 zraněných bylo 225 a loni 226. Dle Správy železnic došlo k nejvyšším škodám po nehodách v roce 2022, celkem 792 milionů korun. V loňském roce se škody, i vzhledem k poklesu nehod, dostaly na 558 milionů korun.  

Pokuty nejsou nejlevnější

Za drtivou většinu nehod s vlaky na přejezdech mohou sami řidiči. Jsou nepozorní, ignorují fakt, že se ideálně vždy musí rozhlédnout, ale i to, že souboj s vlakem opravdu nikdy nemají šanci vyhrát. I proto zpřísnilo ministerstvo dopravy od ledna pokuty za neoprávněnou jízdu po přejezdu. Na místě může tento přestupek vyjít až na 5000 Kč, ve správním řízení na až 25 000 Kč. A k tomu úřad přidá šest trestných bodů, tedy nové maximum.

A to, že v blízkosti přejezdu nevidíte policejní hlídku neznamená, že se vyhnete pokutě. Správa železnic postupně zvyšuje počet přejezdů, které jsou osazeny kamerovým systémem monitorujícím řidičské přestupky. „Jak jsme již dříve avizovali, nejedná se o represivní, ale preventivní krok, ke kterému nás vede stále vysoký počet velmi neukázněných řidičů, kteří se na přejezdech chovají riskantně. O tom, že se nejedná o skrytou šikanu řidičů, svědčí i fakt, že seznam přejezdů, na kterých budou tato zařízení fungovat, je veřejně dostupný,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Například kamerový systém ve Vendryni, který funguje od začátku loňského roku zaznamenal jen do jeho závěru celkem 280 přestupků. Všichni viníci vjeli na přejezd v době, kdy byla kvůli blížícímu se vlaku spuštěna výstražná signalizace. Následné pokutování hříšníků na základě záznamů z kamer provádí městský úřad v Třinci, který už vybral částku 682 000 Kč.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru