Víte, jak se vlastně kontrolují elektronické dálniční známky? Bedlivému oku kamer a počítačů nejde uniknout

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie, Cendis, Ministerstvo dopravy - Foto: Celní správa - 4. 4. 2025


Dokud se dálniční známky lepily na čelní skla, dalo se s trochou štěstí svézt po dálnici bez postihu. Kontroly totiž probíhaly jen tak, že se celník nebo policista musel důkladně zaměřit na čelní okno a zkontrolovat jak přítomnost známky, tak také její druh. Platnost jednoduše zkontrolovat nešla. Jenomže od doby, kdy jezdíme s elektronickými dálničními známkami je to jednodušší. O vše se stará počítač.

Kdo kontroluje a jak?

V prvé řadě připomínáme, že známky může kromě policie kontrolovat také Celní správa. Zástupci obou těchto sborů vás kvůli dálniční známce mohou zastavit a mohou vám dát pokutu. A pokud máte nějaké starší a neuhrazené pokuty, pak vám může znemožnit další jízdu do jejich uhrazení třeba zabavením registračních značek.

Důležité je to, jak vlastně samotná kontrola dálničních známek probíhá. V rámci kontrol hraje hlavní roli registrační značka vašeho vozu. Podle té kontrolní orgány okamžitě poznají, jak na tom se známkou pro své auto jste. „Kontrola je prováděna přímo na zpoplatněném úseku dálnice prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání registračních značek nebo za pomoci vzdáleného připojení ke kontrolním branám nebo kontrolou na odpočívkách a parkovištích,“ vysvětluje ministerstvo dopravy.

Z chyb při zadávání údajů do dálniční známky už vrásky mít nemusíte. Některé lze opravit

Violeta Siřišťová, tisková mluvčí z Policejního prezidia dále dodává: „Hlídka se pomocí tabletu připojí ke kameře na mýtné bráně nebo využije kameru ve vozidle. Kontrola může být stacionární (hlídka čeká na místě a v momentě, kdy dostane informaci o vozidle bez uhrazeného časového poplatku následuje silniční kontrola). Případně hlídka jede a během jízdy palubní kamerou skenuje registrační značky projíždějících vozidel a ty následně zastavuje.“

Nutno dodat, že toto skenování funguje automaticky a systém hlídku upozorní na to, že například jedou za autem, které nemá dálniční známku zaplacenou. Uniknout kontrole je tak velmi těžké. Cendis, provozovatel jediného oficiálního prodejního portálu edalnice.cz, také vysvětluje, jak se to má s fotkami, které systém v rámci kontroly pořídí: „Kromě nasnímání registrační značky vozidla a následného zjištění informací o platnosti elektronické dálniční známky se současně v případě, že vozidlo nemá platnou elektronickou dálniční známku nebo není osvobozeno, pořídí také fotografie vozidla. Ihned po vzniku snímku software záznam rozdělí na fotografii a data. Dále už pracuje pouze s daty, která jsou odeslána do systému kontroly. S fotografiemi se v rámci systému elektronické dálniční známky nepracuje. Jsou uloženy pouze po stanovenou ochrannou dobu, ve které si je může vyžádat Policie ČR či Celní správa ČR pro případné správní řízení. Po uplynutí ochranné doby jsou fotografie automaticky smazány.“

V souvislosti s dálničními známkami je na místě připomenout pokuty za jejich absenci. Na místě můžete očekávat pokutu do výše 5000 Kč, ve správním řízení se sankce může vyšplhat až na 20 000 Kč. V případě zneužití systému tím, že podáte oznámení od osvobození od dálničních poplatků, ačkoliv na něj nemáte nárok, se vystavujete možné pokutě až 100 000 Kč.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

6 názorů na “Víte, jak se vlastně kontrolují elektronické dálniční známky? Bedlivému oku kamer a počítačů nejde uniknout”

  1. Jacková Františka

    Jsem držitelkou prukazu ZTP . Dle zákona jsem od dálničního poplatku osvobozena . Jak to dálniční systém při zaznamenání kamerami rozpozná.

      1. Se ZTP je to tak, jak píše redakce. Půl roku jsem si kvůli tomu dopisoval s MD. Jste pro ně automaticky černý pasažér, protože se osvobození s ZTP nikde nezapisuje. Tudíž vás vyženou z dálnice někde na sjezd jako nejvyššího zloděje a podvodníka i s majáky a až pak jim dokazujete, že tu kartičku v peněžence vlastně máte…

        1. Já bych to tak drasticky neviděl, pánové mě bez blikaček předjeli, spolujezdec se koukl, viděl za čelním sklem znak a spokojeně jeli dál. Stane se, že chtějí ověření průkazky, ale nikdy jsem si nepřipadal jako podvodník nebo zloděj, vesměs jsou policisté v pohodě a nehrozí zbytečné drobnosti jak mnozí na diskuzích.

          1. Přesně tak, jezdím po dálnici imrvére a ještě mě PČR nestavěla. Když kolem mě projíždí a nebo já kolem nich, jen se mrknou zda mám za sklem kartu kterou vám vystaví na ÚP.
            Někdy mě až „mrzí“ že mě nekontrolují, protože spousta lidí si vyběhá ZTP na příbuzné a pak si parkují a jezdí jak chtějí, ikdyž je její použití bez přítomnosti osoby na kterou je vystavený doklad nezákonné. To je nicméně vidět u každého nákupáku a zná to každý „postižený“.

    1. Jan Hlaváček

      Nepozna, vozte za oknem modrou karticku ZTP a v pripade kontroly predlozte prukaz ZTP.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru